Hicri Yılbaşı ve Muharrem Ayı

Hicri Yılbaşı ve Muharrem Ayı
Hicri Yılbaşı ve Muharrem Ayı
- Bilecik Belediye Başkanı Yağcı, mesaj yayımladı

BİLECİK (AA) ? Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, ''Hicri Yılbaşı ve Muharrem Ayı'' nedeniyle mesaj yayımladı.

Yağcı, mesajında, Müslümanlar için milat olan Hicri Yılbaşının ülke ve dünya barış için huzur getirmesi dileğinde bulunarak, bu önemli tarihin, Müslümanlar için bir dönüm noktası olduğunu ve hicretin, tarihte yeni bir sayfa açtığını kaydetti. 

Müslümanlar için milat olan hicretin, Allah'a ve O'nun kutlu elçisi rahmet peygamberine gönülden bağlılığın bir ifadesi olduğunu vurgulayan Yağcı, mesajında şu ifadelere yer verdi:

"Hicret, Müslümanlar için bir milattır. Müslümanların ortak hafızasında büyük bir acının tarihi olan bu hadise ile Kerbela'da acımasızca şehit edilen Hazreti Hüseyin ve arkadaşları, bu olaydaki asil duruşu ve haksızlıkla karşısındaki onurlu mücadelesi ile bütün müminlerin gönüllerinde taht kurmuş, ona ve yakınlarına bu zulmü reva görenler ise insanlığın ortak vicdanında mahkum edilmiştir. Sözcük karşılığı, haram olan, yasaklanan anlamında olan bu ayda Araplar, İslamiyet öncesindeki cahiliye döneminde dahi, kabile yaşantısının bencilliklerinden kaçınarak, Arabi ilk ay olan "muharrem" ayında birbirlerine savaş açmak gibi "yasaklanan" fiillerden kaçınır ve uzaklaşmışlardır. Bütün Müslümanlar olarak, Hicri yılbaşının tıpkı bu mübarek zaman diliminde öne çıkan Aşure gibi onlarca farklı birleşimden meydana gelerek, birlik ile beraberliğin adeta bir temsili olduğu gibi dünyanın da savaşlardan uzak, farklı din, dil ve ırklar ile bir arada barış ve huzur içinde yaşamasına vesile olmasını Cenab-ı Allah'tan niyaz ediyorum."