Hurda buzdolabı kuluçka makinesi oldu

Hurda buzdolabı kuluçka makinesi oldu
Hurda buzdolabı kuluçka makinesi oldu
BİLECİK (AA) - Bilecik'in Pazaryeri ilçesinde yaşayan güvenlik görevlisi Halil İbrahim Uz (39), hurda buzdolabından yaptığı kuluçka makinesiyle...

BİLECİK (AA) - Bilecik'in Pazaryeri ilçesinde yaşayan güvenlik görevlisi Halil İbrahim Uz (39), hurda buzdolabından yaptığı kuluçka makinesiyle evinde yumurtalardan civciv çıkarıp yetiştiriyor.

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (YURTKUR) Pazaryeri Yurdu'nda güvenlik görevlisi olarak çalışan Uz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çalışmaya hobi olarak başladığını dile getirerek, hurdacıdan buzdolabı, tamirciden araç silgi motoru, bilgisayar fanları, motosiklet zinciri gibi aparatlar kullanarak hareketli 3 raftan oluşan 168 yumurtalık makineyi yaptığını anlattı.

Buzdolabının içini yerleştirdiği ısı ayarlı rezidansla ısıttığını dile getiren Uz, şöyle konuştu:

"Civcivlerin çıkması ve civcivin oluşum esnasında yumurtanın zarına yapışmaması için belirli bir derecede nem olması gerekiyordu. Bunu, dolabın içine koyduğum su haznesiyle sağladım. Oluşan havayı dağıtmak içinde bilgisayar fanları kullandım. Kuluçkaya yatan tavuk altındaki yumurtaları belirli aralıklarla kendisi çevirir, ben de araç silecek motoru ve motosiklet zinciri sayesinde belirli aralıklarla rafları hareket ettirerek bunu sağladım." 

- "Komşularım tavuk sahibi oluyor"

Uz, makineyi yaptığından beri yaklaşık bin civciv elde ettiğini belirterek,  zaman zaman komşularının getirdiği yumurtaları da kuluçkaya yatırdığını söyledi. 

Yumurtalardan yaklaşık 18 ila 21 gün içinde civciv çıktığı bilgisini veren Uz, "Ucuza mal ettiğim kuluçka makinesiyle hem kendi tavuklarını yetiştirdiğini hem de komşularının tavuk sahibi oluyor. Hurda malzemelerden yaptığım 300 yumurta kapasiteli kuluçka makinesi bitmek üzere. Onu da devreye sokarak organik civciv ve tavuk üretmeye devam edeceğim" ifadesini kullandı.


  ETİKETLER:

  Bilecik

  ,

  Kredi

  ,

  Hobi

  ,

  Bilgisayar

  ,

  güvenlik

  ,

  zaman