İftarı doğum tarihine göre veriyorlar

İftarı doğum tarihine göre veriyorlar
İftarı doğum tarihine göre veriyorlar
- Bilecik'te bir köyün sakinleri, iftar vermek için adeta birbirleriyle yarışınca, alınan ortak kararla yemek, doğum tarihlerine göre sırayla veriliyor - Köy Muhtarı Ak: - "Geleneklerine bağlı Yörük köyüyüz. Gençlere gelenekleri aktarmaya çalışıyoruz. Ramazan ayında hiç kimse evinde iftar etmiyor, köy meydanında hazırlanan iftar sofralarında açıyor"

BİLECİK (AA) - İBRAHİM ÖZTOSUN - Bilecik'in Pazaryeri ilçesinde bir köyün sakinleri, ramazan ayının gelmesiyle iftar vermek için adeta birbirleriyle yarışınca, alınan ortak kararla yemekler, doğum tarihlerine göre verilmeye başlandı. 

İlçeye 10 kilometre uzaklıktaki Küçükelmalı köyünde, ramazan ayında topluca iftar açılmasının heyecanı yaşanıyor.

Genç kızların rengarenk giysiler içerisinde hizmet ettiği köyde, iftar sofrasına gelemeyen yaşlıların evlerine yemek götürülüyor.

Köyde verilen yemeğin giderini karşılamak için birbiriyle yarışan vatandaşlar, bu yıl alınan kararla doğum yılı sırasına göre iftar veriyor.

Köy Muhtarı Halil Ak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, köylerinin geleneklerine bağlı olarak ramazan ayında iftarını köy meydanında açtığını söyledi.

Ak, geçmiş yıllarda durumu iyi olan ailelerin evlerinde hazırladıkları yemeklerle verilirken, daha sonra köylülerin iştirak ettiği geleneksel toplu iftar yemeklerine dönüştüğünü anlattı.

Geleneklerinin yıllardır devam ettiğini belirten Ak, ramazan ayı boyunca iftarı köy meydanında açtıklarına dikkati çekerek, şöyle konuştu:

"İftarlarımıza çevre köylerden ve değişik yerlerden misafirlerimizin de katıldığı için çok mutlu oluyoruz. İftar vermek için köylülerimiz birbirleriyle yarışıyor. Köyde sırası kendisine gelmeyen köylülerimiz gönül bırakıyor. Herkesin iftar sevabından yararlanabilmesi amacıyla 4-5 aile bir araya getiriyoruz ya da doğum tarihlerine göre gruplar halinde iftar yemeğini karşılıyorlar. Bu şekilde herkes nasiplenmiş oluyor ve daha güzel olduğunu düşünüyoruz."


  ETİKETLER:

  Bilecik

  ,

  Ramazan

  ,

  çevre

  ,

  Yemek

  ,

  Aile

  ,

  Köy

  ,

  iftar

  ,

  genç

  ,

  hizmet