İkinci İnönü Zaferi'nin 94. yıl dönümü

İkinci İnönü Zaferi'nin 94. yıl dönümü
İkinci İnönü Zaferi'nin 94. yıl dönümü
- MHP Bilecik Milletvekili Şeker: "Muharebeler sonucunda, düşman karşısında ordumuz kahramanca gücünü ve azmini göstermiş, dünya Türk milletinin bu topraklarda var olma yolundaki şahlanışına şahit olmuştur"

BİLECİK (AA) - MHP Bilecik Milletvekili Bahattin Şeker, "Muharebeler sonucunda, düşman karşısında ordumuz kahramanca gücünü ve azmini göstermiş, dünya Türk milletinin bu topraklarda var olma yolundaki şahlanışına şahit olmuştur" ifadesinde bulundu.

Şeker, İkinci İnönü Zaferi'nin 94. yıl dönümü dolayısıyla yayımladığı mesajında, ateşten bir imtihan olarak yaşadığı, milli mücadele yıllarında, Anadolu toprağının İngiliz, Fransız ve Yunan ordularının işgaline karşı kutlu bir kıyama doğrulan Türk milletinin, istiklalini ve istikbalini kanla ve gözyaşıyla kazandığını belirtti.

Tarihte eşine az rastlanır azim ve kararlılıkla, Gazi Mustafa Kemal Paşa'nın önderliğinde emperyalizmin karanlık senaryolarını Anadolu toprağına gömen Türk milletinin, muharebelerle önce düşmanın ilerleyişini durdurduğunu, yapılan fedakarlıklar ve kahramanlıklar neticesinde de, 26 Ağustos 1922'de başlayan büyük taarruzla, milli mücadelenin şahlanarak zafere ulaştığını ifade eden Şeker, şunları kaydetti:

"İnönü muharebeleri, bu tarihi şahlanışın dönüm noktalarıdır. 23 Mart-1 Nisan 1921 tarihlerinde cereyan eden muharebeler sonucunda, Yunan ordularının ilerleyişi durdurulmuş, düşman karşısında ordumuz kahramanca gücünü ve azmini göstermiş, dünya Türk milletinin bu topraklarda var olma yolundaki şahlanışına şahit olmuştur. Bu vesileyle, başta Gazi Mustafa Kemal Paşa, Fevzi Çakmak ve İsmet İnönü olmak üzere, ebediyete intikal etmiş bütün kahraman komutan ve askerlerimizin ruhları şad olsun. Her birinin kanıyla ve canıyla bizlere emanet ettiklerine sahip çıkarak, geleceğe taşımak ümidiyle rahmet, minnet ve şükranla yad ediyoruz. Metristepe'de, İntikamtepe'de, Akpınar'da ve yöremizin her karışında vatan toprağına karışan aziz şehitlerimizin ruhu, hem yöremizin ve hem de Türklüğün gurur kaynağı olacaktır."