İkinci İnönü Zaferi'nin 95. yıl dönümü

İkinci İnönü Zaferi'nin 95. yıl dönümü
İkinci İnönü Zaferi'nin 95. yıl dönümü
- Zaferin yıl dönümü dolayısıyla Bilecik'te tören düzenlendi - TBMM Katip Üyesi Durmuşoğlu: -"Dünyadaki gelişmelere gözünü kapayan, kulaklarını tıkayan bir milletin yok olup gitmesi mukadderdir. Bilime ve fenne sırtını dönen, topraklarını yabancıların pazarına çeviren milletlerin uzun süre ayakta kalma şansları yoktur. İlmi, ahlaki ve adaleti hep el üstünde tutmak zorundayız"

BİLECİK (AA) - İkinci İnönü Zaferi'nin 95. yıl dönümü, Bilecik'te düzenlenen törenle kutlandı.

İnönü muharebelerinin yaşandığı Bozüyük ilçesindeki Metristepe Anıtı'nda gerçekleştirilen tören, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Daha sonra askerler saygı atışı yaptı.

Törene TBMM Katip Üyesi ve Osmaniye Milletvekili Mücahit Durmuşoğlu, Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, Bilecik Vali Yardımcısı Ekrem Ballı, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, Eskişehir Garnizon Komutanı Hava Korgeneral Mehmet Şamver, CHP Genel Başkan Yardımcısı Leyla Erdem Karabıyık, İnönü Vakfı Başkan Yardımcısı ve İsmet İnönü'nün torunu Ankara Milletvekili Ayşe Gülsüm Bilgehan ile bazı milletvekilleri ve askeri yetkililer ile vatandaşlar katıldı.

Törene daha sonra, Bozüyük'e bağlı Akpınar köyündeki şehitlikte devam edildi.

-"Hep uyanık olmak zorundayız"

TBMM Katip Üyesi Durmuşoğlu burada yaptığı konuşmada, 95 yıl önce bağımsızlık savaşının en yakın tanığının bu topraklar olduğunu söyledi.

Sultan Alparslan'ın bu toprakları 945 yıl önce Türk milletinin yeni hayat alanı olarak fethettiğini de anlatan Durmuşoğlu, İstiklal Savaşı ile de Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün burayı yeniden milli yurt yaptığını belirtti.

"Bu topraklar milletler mezarlığıdır. Sencilik, bencilik kavgası güder, etnikçilik, mezhepçilik kavgası başlatmaya çalışan hainlerin tuzaklarına düşersek bu topraklarda yaşama şansımız yoktur." diyen Durmuşoğlu, şöyle devam etti:

"Hep uyanık olmak zorundayız. Gaflete düşenlerin ezilip yok olduklarını hep hatırımızda tutmalıyız. Viyana kapılarına dayanan bir milletin Sakarya ırmağı kıyısına kadar neden çekildiğini iyi bilmeli ve ders çıkartmalıyız. Dünyaya yön verme iddiası olan bir millet, asla gaflete düşmemelidir. Dünyadaki gelişmelere gözünü kapayan, kulaklarını tıkayan bir milletin yok olup gitmesi mukadderdir. Bilime ve fenne sırtını dönen, topraklarını yabancıların pazarına çeviren milletlerin uzun süre ayakta kalma şansları yoktur. İlmi, ahlaki ve adaleti hep el üstünde tutmak zorundayız. Moral değerlerimizi yaşatmak, toplumsal dinamiklerimizi canlı tutmak için hakkı her zaman üstün tutmalıyız. 100 yıl önce uğradığımız felaketin tekerrür etmemesi için geçmişi doğru tahlil edip, dersler çıkartmalıyız."

Bilecik Vali Yardımcısı Ballı ise İstiklal Mücadelesinin, milletin bağımsızlık uğruna neleri göze alacağının ve başaracağının en güzel örneği ve aynı zamanda mazlum uluslara ilham kaynağı olduğunu söyledi.

İlçe Müftüsü Selami Bağcı'nın dua ettirmesinin ardından Durmuşoğlu şeref defterini imzaladı.

Törenler, Eskişehir'in İnönü ilçesinde devam etti.