İran Azerilerine yapılan hakarete tepki

İran Azerilerine yapılan hakarete tepki
İran Azerilerine yapılan hakarete tepki
- Bilecik Ülkü Ocakları üyesi grup, İran hükümetini protesto etti

BİLECİK (AA) - Bilecik Ülkü Ocakları üyeleri, İran devlet televizyonunda ülkedeki Azerileri aşağılayan sözlerin yer aldığı programa tepki gösterdi.

Bilecik Ülkü Ocakları Başkanı Mehmet Fazlı Güner, grup adına Cumhuriyet Meydanı'nda yaptığı basın açıklamasında, Türk milletinin, şan ve şerefle dolu köklü bir maziye ve binlerce yıllık geçmişinin birikimiyle oluşturduğu yüksek bir medeniyete sahip olduğunu söyledi.

Söz konusu programda Güney Azerbaycan Türkü çocuğun dişlerini tuvalet fırçasıyla temizlemesi ve bu sebepten etrafına kötü koku yayılmasıyla ilgili sahneye yer verilerek, Türklerin açıkça aşağılandığını belirten Güner, şöyle devam etti:

"Türk milleti 'pasaklı, kirli ve bulundukları alanda bütün kötü kokuların kaynağı' gibi gösterilmeye çalışılmıştır. Gözünü hırs bürüyen ve din maskesi ardında adi işlerin merkezi olan bu yapının, milletimize ve medeniyetimize hakareti ise bardağı taşıran son nokta olmuştur. Bugün Türk milletinin ve Türk milliyetçilerinin susmayan ve susturulamayan sesi olarak, Ülkü Ocakları olarak soydaşlarımızın sesine ses veriyor, haklı davalarında yalnız olmadıklarını haykırıyoruz."