İstanbul Adliyesi'ndeki terör saldırısı

İstanbul Adliyesi'ndeki terör saldırısı
İstanbul Adliyesi'ndeki terör saldırısı
- Bilecik Baro Başkanlığı, saldırıyı kınadı

BİLECİK (AA) - Bilecik Baro Başkanlığı, savcı Mehmet Selim Kiraz'ın şehit edilmesini kınadı.

Bilecik Baro Başkanlığınca, İstanbul Adliyesi'nde terör saldırısı sonucu şehit edilen savcı Mehmet Selim Kiraz için taziye mesajı yayımlandı.

Mesajda, Cumhuriyet savcısı ve meslektaşları Kiraz'ı kaybetmenin üzüntüsü içerisinde oldukları belirtilerek, şu ifadelere yer verildi:

"Terör nerden ve kimden gelirse gelsin bir insanlık suçudur. Bu menfur saldırıyı tüm hukuk camiasına yapılmış kabul ediyor ve lanetliyoruz. Bütün yargı mensuplarının ve milletimizin başı sağ olsun. Adliyeler,  avukatlar, hakimler ve savcıların birlikte çalıştıkları yerlerdir. Bir takım medya organlarında olayın sıcaklığı içinde daha soruşturmada hiçbir aşama kaydedilmeden, olaydan avukatları, onların adliye binalarına giriş biçimlerini sorumlu tutmaya yönelen haksız ithamları kabul etmek mümkün değildir. Saldırganlar avukat değillerdir. Bu bir terör eylemidir. Bu olay bahane edilerek avukat haklarına müdahale edilip kısıtlama getirilmesi son derece hatalı olup, teröre taviz verme sonucunu doğurur. Avukatlar adliye binalarına cübbe ile değil avukat kimlik kartlarıyla girerler. Varlık sebebi hukukun üstünlüğü,  hak ve özgürlükleri korumak olan avukatların bu üzücü olaydan hareketle hedef haline getirmesi kabul edilemez. Avukatlar hukukun, adaletin ve adliyenin ayrılmaz parçasıdır. Biz avukatların da tıpkı hakim ve savcılar gibi yargı görevi yapan kişiler olduğu unutulmamalıdır."