İstanbul'un fethinin 562. yıl dönümü

İstanbul'un fethinin 562. yıl dönümü
İstanbul'un fethinin 562. yıl dönümü
- MHP Bilecik Milletvekili Şeker: "Bugün, tapusu Türk milletine ait olan İstanbul, büyük bir coğrafyada nakış nakış işlenmiş bir medeniyetin öncüsü, incisi, başşehri, kıtaların buluştuğu, tarihin kesiştiği, dünyanın en güzel şehridir"

BİLECİK (AA) - MHP Bilecik Milletvekili Bahattin Şeker, " Bugün , tapusu Türk milletine ait olan İstanbul , büyük bir coğrafyada nakış nakış işlenmiş bir medeniyetin öncüsü, incisi, başşehri, kıtaların buluştuğu, tarihin kesiştiği, dünyanın en güzel şehridir" dedi.

Şeker, İstanbul'un fethinin 562. yıl dönümü nedeniyle yayımladığı mesajında, Türk milletinin, Hazreti Muhammed'in övgüsüne mazhar olarak ve dünya tarihine insanlık ve medeniyet abidesi olarak adını yazdırdığı, İstanbul'un fethinin yıldönümünü idrak ettiklerini kaydetti.

Bu anlamlı günün, Türk hükümdarı Fatih Sultan Mehmet'in insanlığın üzerine çökmüş kasvetli ve karanlık bulutları dağıttığı gün olduğunu ifade eden Şeker, mesajında şu görüşlere yer verdi:

 "Batı idrakinde derin izler bırakmış olan fethin ardından, İslam alemi şahlanmış, fetihten sonraki asırlarda tarihçiler, bir çağın kapanıp, yeni bir çağın başladığını tespit etmek durumunda kalmışlardır. Bugün, tapusu Türk milletine ait olan İstanbul, büyük bir coğrafyada nakış nakış işlenmiş bir medeniyetin öncüsü, incisi, başşehri, kıtaların buluştuğu, tarihin kesiştiği, dünyanın en güzel şehridir. Bu anlamda Fethi gerçekleştiren Fatih'ten itibaren, İstanbul'un sadece toprağı değil, bütün birikimleri, güzellikleri, eserleri de taçlanacak şekilde fethedilmiştir.  Böylesi bir zafer destanını, iman ile yoğrulan gönüllerin İstanbul'a kavuşmasını ve tabi insanlığa doğru büyümeyi, İslam alemine öncülük etmeyi Türk milletine bahşeden Cenab-ı Allah'a şükürler olsun. Bu anlamlı günü idrak ederken başta Fatih Sultan Mehmet olmak üzere, zafere sancaktarlık eden, şehadet şerbetini içip vatan toprağına karışan, fethedip gazi olan ecdadımızı rahmet, minnet ve şükranla anıyorum."