Jandarma Teşkilatı'nın 176. kuruluş yıl dönümü

Jandarma Teşkilatı'nın 176. kuruluş yıl dönümü
Jandarma Teşkilatı'nın 176. kuruluş yıl dönümü
- Bilecik'te tören düzenlendi

BİLECİK (AA) - Bilecik'te Jandarma Teşkilatı'nın 176. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla tören düzenlendi.

Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen çelenk sunma törenine, Bilecik Valisi Ahmet Hamdi Nayir, 2. Jandarma Eğitim Komutanı Halis Zafer Koç, Belediye Başkan Vekili Nihat Can, Cumhuriyet Başsavcısı Kamil Yaşar, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Azmi Özcan, İl Jandarma Komutanı Albay Alper Sır, İl Emniyet Müdürü Ali Ekber Bektaş ve 9. Alay Jandarma Eğitim Komutanı Albay Mehmet Yiğit, daire müdürleri, şehit ve gazi aileleri ile askeri erkan katıldı.

Atatürk Anıtı'na çelenk sunumunun ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Daha sonra Vali Nayir ve beraberindekilerin katılımıyla İl Jandarma Komutanlığında törenler devam etti.

Vali Nayir, burada yaptığı konuşmada, milletlerin tarihlerinden ibaret olduğunu ve tarihinden ayrı düşen milletlerin uzun süre varlıklarını koruyamayacağını belirterek, tarihin bugüne kadar getirdiği köklü kuruluşların tarihi anlamada ve varlığını korumada önemli fonksiyonlarının bulunduğunu söyledi.

"Kuruluşların başında da kolluk teşkilatlarının geldiğini ve güvenliğin bir toplumda yaşayanların tehlikelerden uzak korkusuzca yaşayabilme durumu olduğunu ifade eden Vali Nayir, şöyle konuştu:

"Devletlere düşen temel görevde intizamı sağlayarak, adaleti tesis etmek ve güvenlik ihtiyacını karşılamaktır. Tarih boyunca kurulan Türk devletleri askeri yapıda güvenlik kurumları oluştura gelmişlerdir. Bu kurumlar barış dönemlerinde emniyet ve asayişi sağlarken, gerektiğinde savaş dönemlerinde de dış tehditlere karşı kullanılmışlardır. Fedakarlık ve tevazu jandarma için bir kurum kültürüdür. Jandarmanın her ferdi, her seviyedeki eğitiminde bu kültür ile yetiştirilmiş ve görev esnasında da bunun vurgulanması istene gelmiştir. En son teknolojileri de kullanan jandarmamız bugün suçluları ortaya çıkarmada yüksek bir başarı seviyesine ulaşmış bulunmaktadır."

İl Jandarma Komutanı Sır da teşkilatın kuruluşundan bu güne milletin engin sevgi ve güvenine layık olduğunu ve Türkiye Cumhuriyetinin bölünmez bütünlüğünün korunması, kamu düzeninin sağlanması yönündeki hizmetleriyle ulusun takdirini kazandığını ifade etti.

Konuşmaların ardından kutlamalar, başarılı personele ödüllerinin verilmesi ve jandarma tarafından açılan standın gezilmesiyle sona erdi.