Karayolu Trafik Güvenliği Haftası

Karayolu Trafik Güvenliği Haftası
Karayolu Trafik Güvenliği Haftası
- Bilecik İl Emniyet Müdürlüğü tarafından çeşitli etkinlikler düzenlendi

BİLECİK (AA) - Karayolu Trafik Güvenliği Haftası, Bilecik İl Emniyet Müdürlüğü tarafından düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Cumhuriyet Meydanı'ndaki kutlamalara Vali Ahmet Hamdi Nayir, 2. Jandarma Eğitim Tugay Komutanı Tuğgeneral Halis Zafer Koç, Belediye Başkan Vekili Nihat Can, Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Azmi Özcan, Vali Yardımcısı ve İl Trafik Komisyonu Başkanı, İl Jandarma Komutanı Albay Alper Sır, İl Emniyet Müdürü Ali Ekber Bektaş, daire müdürleri, jandarma ve emniyet teşkilatı katıldı.

Çınar, burada yaptığı konuşmada, trafik sorunun Türkiye 'nin en önemli sorunlarından birisi ve çözülmesi zorunlu olduğunu belirterek, trafik kazaları nedenlerinin yüzde 95'nin sürücü hatasından kaynakladığını görüldüğünü bildird.

Sürücü problemlerini çözmeden trafik kazalarının önlenmesinin mümkün olmadığını anlatan Çınar, "Sürücü problemini çözmenin tek yolu eğitimdir. Eğitimde ilkokuldan başlamalı ve hayatın her kademesinde devam etmelidir. Bu da devletin her kademesindeki kurum ve kuruluşlara görev yüklemektedir. İnsanlar doğumundan ölümüne kadar ister sürücü ister yaya olsun mutlaka trafik konusunda eğitilmelidir" dedi.

Türkiye'de ortalama 1,5 milyon trafik kazasının yaşandığını, her yıl 4 bininin hayatını kaybettiğini ve 300 bin kişinin de yaralandığını düşünüldüğünde trafik sorununun öneminin kendiliğinden ortaya çıktığını ifade eden Çınar, Bilecik ve ilçelerinde 57 bin 853 tescilli aracın bulunduğunu ve üç kişiye bir araç düştüğünü, 2013 yılında 793 kazada 155 yaralanmalı, 1 ölümlü kazanın meydana geldiğini bildirdi.

Konuşmanın ardından, Vali Nayir ve Tuğgeneral Koç, düzenlenen şiir ve kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödüllerini verdi.

Trafik güvenliğinin sağlanmasında görevlerinde gösterdikleri başarılı çalışmalarından dolayı emniyet ve jandarma personeli ile karayolu üzerinde araç kullanırken trafik kural ihlali yapmayarak, örnek davranış sergileyen ve kurumlarca belirlenen 2 sürücü ile güvenli motosiklet kullanan 3 sürücüye başarı belgeleri ve ödülleri Can, Özcan, Çınar, Sır ve Bektaş tarafından verildi.

Tören, trafik standını gezilmesi ve motosiklet severlerin kortej geçişiyle sona erdi.