KPSS'deki usulsüzlük soruşturması

KPSS'deki usulsüzlük soruşturması
KPSS'deki usulsüzlük soruşturması
- Eğitim Bir-Sen Bilecik Şube Başkanı Selöz: "Sınav sorularının bazı eller tarafından alınarak kendileri gibi düşünen insanlara servis edildiği iddialarıyla iptal edildi ve maddi boyutundan ziyade, gencecik, öğrencileri ile buluşma hevesi ile yanan öğretmen adaylarımız büyük bir psikolojik anlamda yıkım yaşadılar"

BİLECİK (AA) - Eğitim Bir-Sen Bilecik Şube Başkanı Ahmet Selöz, "Sınav sorularının bazı eller tarafından alınarak kendileri gibi düşünen insanlara servis edildiği iddialarıyla iptal edildi ve maddi boyutundan ziyade, gencecik, öğrencileri ile buluşma hevesi ile yanan öğretmen adaylarımız büyük bir psikolojik anlamda yıkım yaşadılar" dedi.

Selöz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2010 yılında   Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) sınav süreci ve akabinde yaşanan atama sürecinde ülkede yaşanmaması gereken bazı hadiselerin, sıkıntıların meydana geldiğini bildirdi.

4-5 yıl sonra, 2010 yılında yaşanan hadiselerle ilgili soruşturmanın ve yargı sürecinin açılmasının olumlu bir hadise olduğunun altını çizen Selöz, şunları kaydetti:

"Bir deyim vardır, 'Geç gelen adalet , adalet değildir' denir, doğrudur. Çünkü o yıllarda sınava girip daha sonraki yıllarda öğretmenliğe başlamak zorunda kalan bizim üyelerimiz veya çevremizde gördüğümüz öğretmen arkadaşlar var. 2010 haziran dönemindeki KPSS sınavı bir takım iddialarla iptal edildi. Mezuniyet stresi sıkıntısı yaşayan üniversite son sınıftaki öğrencilerimiz aynı zamanda yoğun bir şekilde KPSS'ye çalıştılar. Sınav sorularının bazı eller tarafından alınarak kendileri gibi düşünen insanlara servis edildiği iddialarıyla sınav iptal edildi ve maddi boyutundan ziyade, gencecik, öğrencileri ile buluşma hevesi ile yanan öğretmen adaylarımız büyük bir psikolojik anlamda yıkım yaşadılar. Bu bir maddi yıkımdan ziyade öğrencilerine her şeyini vermek üzere motive olmuş öğretmen adaylarımızın, öğretmenlik mesleğinin başında daha, bu tür bir yıpratıcı süreç ile işe başlamaları onların hem memuriyetlerini hem de öğretmenlik hayatlarında eminim etkileyecek sonuçlara sebep oldu."

Selöz, yaşadığı moral bozukluğu, stresten dolayı düşük puan alan birçok öğretmenin  medya baskısından veya o anki konjonktür gereği itiraz dahi edemediklerini vurguladı.

Kopyacı durumuna düşmeme adına belli bir yapıyla özdeşleşmeme adına itiraz dahi edemediklerini anlatan Selöz, şöyle devam etti:

"Endişelerinden dolayı böyle bir böyle bir suçlamalara, suçlama ile karşı karşıya gelme düşüncesinden dolayı. Birçok arkadaşımız, 1-2 yıl öğretmenlik mesleğine geç başlamak zorunda kaldılar. İnşallah bu yargı süreci güzel bir şekilde neticelenir, arkadaşlarımızı mağdur eden, kurumlarımızı rencide eden, kurumlarımızın güvenini itibarını zedeleyen suçlular bir an önce tespit edilir ve gerektiği şekilde cezalandırılır ki, geç gelen adalet, adalet değildir demiştik ama hiç gerçekleşmeyen adalet kurumlara olan itibarı büyük bir oranda zedeler, yok eder. Dolayısı ile adaletin tecelli etmesi Eğitim Bir-Sen ailesi olarak en büyük dileğimiz, temennimiz."