Kurban bayramına doğru

Kurban bayramına doğru
Kurban bayramına doğru
- Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Yıldız: "Veterinerlerimiz sürekli sahada olacaklar, herhangi bir sıkıntı olduğunda da müdahale edecek. İlimizde herhangi bir bulaşıcı hastalık yok"

BİLECİK (AA) - Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hacı Dursun Yıldız, "Veterinerlerimiz sürekli sahada olacaklar, herhangi bir sıkıntı olduğunda da müdahale edecek. İlimizde herhangi bir bulaşıcı hastalık yok" dedi.

Yıldız, Toplantı Salonu'nda düzenlediği basın toplantısında, hayvan üreticisinin 1 yıl boyunca beslediği kurbanlıkları değerlendirmeleri açısından Kurban bayramının önemli olduğunu belirterek, geçen yıl 13 bin 316 olan küçükbaş hayvanın bu yıl 17 bin 260 civarında bulunduğu ve büyükbaş hayvanda düşüş yaşandığını bildirdi.

Kurban alırken dikkat edilmesi gereken konular hakkında bilgi veren Yıldız, şöyle konuştu:

 "Hayvanların sağlık durumları önemli, mutlaka kulak küpeleri ve pasaportları olması gerekir. Kulak küpesi ile pasaporttaki numaranın örtüşmesi gerekir. Herhangi bir şüphelenme olması durumunda vatandaşımız sağlık konusunda mutlaka bize ulaşmaları gerekir. Veterinerlerimiz sürekli sahada olacaklar, herhangi bir sıkıntı olduğunda da müdahale edecek. İlimizde herhangi bir bulaşıcı hastalık yok. Kulak küpeleri biriktirilip, müdürlüklere teslim etmeleri gerekir, bizde onları sistemden düşeceğiz. 20'ye yakın kesimhanemiz var, onun dışında 8 tane mezbahanemiz bulunuyor. Buralarda kesilenler biriktiriliyor ve bize teslim ediliyor."

Bilecik genelindeki tarım konusuna da değinen Yıldız, işlenebilen tarım arazilerinin az olmasına rağmen verimli arazilerin bulunduğunu sözlerine ekledi.

 


  ETİKETLER:

  Bilecik

  ,

  Tarım

  ,

  Kurban

  ,

  gıda

  ,

  müdahale