Kurban Bayramı'na doğru

Kurban Bayramı'na doğru
Kurban Bayramı'na doğru
- İl Müftüsü Akkuş: "Bayram günleri, büyüklerimizin gönlünün alınması ve komşuluk ilişkilerinin geliştirilmesi için bir fırsat olarak değerlendirilmeliyiz"

BİLECİK (AA) - Bilecik Müftüsü Necati Akkuş, "Bayram günleri, büyüklerimizin gönlünün alınması ve komşuluk ilişkilerinin geliştirilmesi için bir fırsat olarak değerlendirilmeliyiz" ifadesinde bulundu.

Akkuş, yayımladığı mesajında, Kurban Bayramı'nın ismini kurban ibadetinden aldığını ve bir kimseye "yakın olmak, yaklaşmak, yakınlaşmak" anlamlarına geldiğini ifade etti.

Kurban ibadetinin, Müslüman toplumların belirli bir simgesi ve şiarı sayıla gelen ibadetlerden biri olarak dini- sosyal hayatın her zaman önemli bir yer edindiğini belirten Akkuş, mesajında şunları kaydetti:

"Kurban, çocukluğumuzda, gençliğimizde ve olgunluğumuzda ayrı duygular, ayrı anlamlar ifade eder. Diğer ibadetlerde olduğu gibi, Kurban ibadetinde de bizler için pek çok hikmet, ibret ve yararlar vardır. Kurban kesilerek, dinimizce yaratıcıya yakınlaşmak öngörülürken, sosyal yardımlaşma, fedakarlık gözetilmiş, fakirlerin, muhtaçların desteklenmesi tavsiye edilmiştir. Bayramlar, dini şuur ve duygunun gelişmesine, milli ve manevi değerlerin güçlenmesine, birlik, beraberlik, kardeşlik sevgi ve saygı ruhunun kuvvetlenmesine, yardımlaşma ve dayanışmanın tesisine katkılar sağlar. Müminler, kurban kesmekle, yaratıcının kendisine lütfedip bahşettiği nimetlere karşı şükran borcunu yerine getirmeye güç yetirmenin ruh huzurunu yaşamakta, fıtraten insan nefsinde bulunan aşırı mal ve dünyalık sevgisini frenlemekte, bencillik ve cimrilik duygusunu yenmektedir. Şüphesiz bayramı, her hangi bir tatil günü ve dinlenme zamanı gibi görmek, bayramın anlam ve esprisine uymaz. Bayram günleri, büyüklerimizin gönlünün alınması ve komşuluk ilişkilerinin geliştirilmesi için bir fırsat olarak değerlendirilmeliyiz."