Kutlu Doğum Haftası

Kutlu Doğum Haftası
Kutlu Doğum Haftası
BİLECİK (AA) - Bilecik'in Bozüyük ilçesinde, Müftülük tarafından "Hazreti Peygamber ve birlikte yaşama ahlakı" konulu konferans düzenlendi.Diyanet...

BİLECİK (AA) - Bilecik'in Bozüyük ilçesinde, Müftülük tarafından "Hazreti Peygamber ve birlikte yaşama ahlakı" konulu konferans düzenlendi.

Diyanet İşleri Başkanlığı Hac ve Emre Eğitim Daire Başkanı Fatih Kurt, Belediye Düğün Salonu'ndaki konferansta yaptığı konuşmada, birlikte yaşamanın olmazsa olmazının, beraber yaşanan insanların hak ve hukukuna riayet etmekten geçtiğini söyledi.

Hazreti Muhammed'in varlık amacının alemlere rahmet olduğunu anlatan Kurt, şöyle konuştu:

"Yaşantısıyla, haliyle, sözleriyle insanların hayatını, yolunu aydınlatan yüce bir rehberdir efendimiz. O'nun hayatı tüm yönleriyle bizim için en güzel örnektir. Biz hayatı çevremizdeki insanlarla beraber birlikte iman edip yaşamak, yaşatmak ve sürdürmek zorundayız. Ama bu birlikteliği bir ahlaka ve hukuka oturtmak zorundayız. O zaman Hazreti Muhammed'in hayatına bakarak birlikte yaşamanın olmazsa olmazlarını yeniden hatırlamaya ihtiyacımız var. İnsan sosyal bir varlık, tek başına yaşamayan bir varlıktır. Dünyaya geldiği andan itibaren çevresinde farklı insanlarla bir hukuk ve hak söz konusu olur."

İl Müftüsü Necati Akkuş da asırlar önce Mekke'de doğan kainatın efendisi Hazreti Muhammed'in, Mekke'yi aydınlattığını, bedevi bir toplumdan medeni bir toplum ortaya çıkarttığını ifade etti.

Bozüyük Belediye Başkanı Fatih Bakıcı ise Hazreti Muhammed'i anlamak için çok farklı yerlere giden insanların olduğunu anlattı.