Kutlu Doğum Haftası

Kutlu Doğum Haftası
Kutlu Doğum Haftası
- Cami Hizmetleri Daire Başkanı Selahattin Çelebi, Gölpazarı ilçesinde Kutlu Doğum Haftası nedeniyle konferans verdi

BİLECİK (AA) - Cami Hizmetleri Daire Başkanı Selahattin Çelebi, Gölpazarı ilçesinde Kutlu Doğum Haftası nedeniyle "Hazreti Peygamber ve birlikte yaşam ahlakı" konulu konferans verdi.

Belediye Düğün Salonu'nda, Kaymakam Celalettin Taşkaya, Garnizon Komutanı Jandarma Üsteğmen Mehmet Dinç, Belediye Başkanı Vedat Kazıcı, Cami Hizmetleri Daire Başkanı Selahattin Çelebi, İlçe Müftüsü Mükerrem Cüre, daire ve okul müdürleri ile vatandaşlar katıldığı konferans, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile Kur'an-ı Kerim tilaveti okunmasıyla başladı.

Çelebi, Kutlu Doğum Haftası'nın bu yıl ki temasının "Hazreti Peygamber ve Birlikte Yaşama Ahlakı" olarak belirlendiğini dile getirerek, dünyanın gittiği noktada zulüm ve kargaşanın bulunduğunu, her geçen karşılıklı anlayıştan her geçen uzaklaşıldığını söyledi.

İslam ülkelerini sorun yumağı haline getirmiş düşüncelerin egemeni ve hakimiyeti altına almış durumda olduğunu anlatan Çelebi, şöyle konuştu:

"Hepimiz bir anne, babanın çocuklarıyız, aile ortamında birlikte yaşamalı, evin dışına çıktığınızda birlikte yaşamalıyız. Bugün toplumda kavgalar hasetten, gıybetten, dedikodudan, insanlar arasında laf getirip götürmeden dolayı çıkar. Toplumda yaşamanın kurallarını Peygamber Efendimiz bize gösteriyor. Bu hayatta yaşarken dikkat edeceğimiz en önemli husus dilimizi korumak. Günlük ve sosyal hayatımızı yaşarken basit gördüğümüz o kadar büyük günahların içine düşebiliyoruz ki, onlar bizim hem manevi hem de toplumsal felaketimiz olabiliyor. Eğer bizim elimizden ve dilimizden etrafımızdaki insanlar zarar görüyorsa, orada biz Müslümanlığımızı sorgulayacağız. Bizim olduğumuz ortamda, yaşadığımız memlekette, yaşadığımız coğrafyada sıkıntılar baş göstermişse sorun bizdedir. Üzülerek ifade edelim ki, yeryüzüne ve İslam ülkelerine baktığımızda, maalesef büyük katliamlar, işkenceler ve sıkıntılar yaşanmaktadır. Bunun da en önemli temel sorunlarından biri Hazreti Muhammed'i layıkıyla anlayamamak, sürekli okuduğumuz Kuran bize ne mesaj verdiğinden haberdar olmamaktır."

Kazıcı ve Cüre'nin konuşmasının ardından,  liseler arasında düzenlenen Siyer-i Nebi yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödüllerin verilmesiyle sona erdi.