Lastik ustası, lastiğin yol tutuşunu ve fren mesafesini ik kat arttırıyor

Lastik ustası, lastiğin yol tutuşunu ve fren mesafesini ik kat arttırıyor
Lastik ustası, lastiğin yol tutuşunu ve fren mesafesini ik kat arttırıyor
- Bozüyük ilçesinde, 35 yıldır lastik ustası Beytullah Çelik, araç lastiklerinde bulunan kanalları genişleterek, lastiğin yol tutuşunu ve fren mesafesini iki katına çıkartıyor

BİLECİK (AA) - Bozüyük ilçesinde, 35 yıldır lastik ustası Beytullah Çelik, araç lastiklerinde bulunan kanalları genişleterek, lastiğin yol tutuşunu ve fren mesafesini iki katına çıkartıyor.

Çelik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, lastiklerin üzerinde bulunan kanalları genişlettiğini belirterek, lastik üzerine diş açmanın dişlerin arttırılması ve ömrünün uzatması anlamına geldiğini söyledi.

Lastiğe diş açma işlemeni, yolcu taşıyan otobüs ve minibüsler ile hususi otomobil sürücülerinin yaptırdığını anlatan Çelik, şöyle konuştu:

"Bazı lastiklerin üzerinde bulunan kanallar dar olduğu için, lastik kış lastiği de olsa yol tutuşu az oluyor. Benim yaptığım işlem de bu kanalları genişleterek lastiğin yol tutuşunu ve fren mesafesini 2 kat arttırıyor. Bu işlemi yazlık lastiklere uygulayarak, lastikleri kış lastiğine de çevirebiliyoruz. Yapılan işlem lastiğe hiçbir zarar vermediği gibi lastik üreticilerinin de tavsiye ettiği bir işlem. Yeni nesil lastiklerin üzerinde, açılabilecek kanal genişliği bile belirtiliyor. Bir otomobil sürücüsü aracını getirdiğinde 30 lira ödeyerek 6 saat içinde lastiğinin yol tutuşunu ve fren mesafesini 2 kat arttırabiliyor. Diş açma işlemi yapılan lastik patinaj yapmadığı için lastiğin ömrü de uzuyor."

Çelik, kentteki kar yağışı nedeniyle lastiklerine diş açtırmak isteyenlerin yoğunluk oluşturduğunu sözlerine ekledi.


  ETİKETLER:

  Bilecik

  ,

  lira

  ,

  kış

  ,

  kar