"Mantar tüketirken dikkatli olun"

"Mantar tüketirken dikkatli olun"
"Mantar tüketirken dikkatli olun"
- Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Doran: "En doğrusu kültür mantarlarını alıp tüketmektir"

BİLECİK (AA) - Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlhan Doran, mantar tüketimin en doğrusunun kültür mantarı yemek olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Doran, AA muhabirine yaptığı açıklamada, son günlerde yaşanan mantar zehirlenme vakalarına dikkati çekerek, zehirlemelerin ilkbahar ve sonbaharda yağışlar sonrası ortaya çıkan mantarlardan kaynaklandığını söyledi. 

Mantarların doğal alanlarda yetişen ve yapısında zehirli maddeler bulunduran şapkalı mantarların, taze veya kurutulmuş olarak yenmesi durumunda zehirlenmelere yol açtığını anlatan Prof. Dr. Doran, "Mantarların görüntülerinden de anlaşılacağı üzere etinin rengi, kokusu ve tadı ile birbirleri arasında bir fark görülmemektedir. Ancak yendikten sonra etkileri ortaya çıkmakta. En basitinden tansiyon düşmesi, gözlerde kararma olurken daha ileri aşamalarda ciddi böbrek ve karaciğer rahatsızlıklarına ve sonucunda da ölüme neden olmaktadır" dedi.

Prof. Dr. Doran, yörede yaşayan insanların uzun yıllara dayanan tecrübeleriyle bir kısım mantarların zehirli olmadığını iddia ettiğini ve tükettiğini bildirdi.

Bazı zehirli ve zehirsiz mantar türlerinin birbirleriyle benzerliği ve aynı ortamda yetişmesi nedeniyle toplama ile tüketmeleri konusunda vatandaşları uyaran Prof. Dr. Doran, şöyle devam etti:

"Mantarlarla aynı ortamda yetişen diğer şapkalı mantarlar aynı ortamda yetişmelerine rağmen zehirli mantarlardır. En doğrusu kültür mantarlarını alıp tüketmektir. Yörede yaşayan insanların uzun yıllara dayanan tecrübeleriyle bir kısım mantarların zehirli olmadığını iddia etmekte ve tüketmektedir. Toplayanların dikkatini çekmek açısından, bu mantarlarında bazı koşullarda zehirli etki yaptıkları, yaşanan sorunlar sonucu belirtilmiştir."

Ziraat Mühendisi Ali Uzun da doğada rastgele toplanan mantarın yenilmemesini ve kültür mantarı tüketilmesi tavsiyesinde bulunarak, kültür mantarının da doğada olan bir mantar olduğunu vurguladı.