"Marmara'nın küçük Antalya'sı"ndaki seralarda meydana gelen çökme

"Marmara'nın küçük Antalya'sı"ndaki seralarda meydana gelen çökme
"Marmara'nın küçük Antalya'sı"ndaki seralarda meydana gelen çökme
- Bilecik Valisi Nayir, sebze üretiminden dolayı "Marmara'nın küçük Antalya'sı" olarak bilinen Söğüt ve İnhisar ilçelerine bağlı köylerde etkili olan kar yağışı nedeniyle çökmenin meydana geldiği seralarda incelemelerde bulundu - Nayir: "Ön tespitlere göre 4 bin dekarlık sera alanında yüzde 70 zarar var. En kısa zamanda şahıs bazında hasar tespit çalışmaları yapılacak ve raporları, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'na gönderilecek" - "Zarar gören seralarımız bölgenin ekonomisine de tarımına da büyük destek vermekteydi. Uzun yılların birikiminin bir gecede bu hale gelmesi hepimizi üzdü. Allah'a şükür herhangi bir can kaybımız yok. Bu afetlerden ders çıkarmamız lazım"

BİLECİK (AA) - Bilecik Valisi Ahmet Hamdi Nayir, sebze üretiminden dolayı "Marmara'nın küçük Antalya 'sı" olarak bilinen Söğüt ve İnhisar ilçelerine  bağlı köylerde etkili olan kar yağışı nedeniyle çökmenin meydana geldiği seralara ilişkin, "Ön tespitlere göre 4 bin dekarlık sera alanında yüzde 70 zarar var. En kısa zamanda şahıs bazında hasar tespit çalışmaları yapılacak ve raporları, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'na gönderilecek" dedi. 

Vali Nayir, Söğüt Kaymakamı Mitat Gözen, İl Genel Sekreteri Halis Nalbant, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hacı Dursun Yıldız ve il genel meclisi üyeleriyle, Söğüt ilçesine bağlı Çaltı, Tuzaklı, Hamitabat ve Geçitli  ile le İnhisar ilçesine bağlı Yakacık ve Akçasu köylerinde, önceki günlerde etkili olan kar yağışı nedeniyle çökmelerin yaşandığı sera alanlarına gitti. 

Köy muhtarlarından ve vatandaşlardan bilgi alan Nayir, il olarak sıkıntılı bir süreç yaşadıklarını belirterek, il ve ilçelerde de kar ağırlığını kaldıramayan yerlerde çökmeler meydana geldiğini, en büyük tesellilerinin can kaybının olmaması olduğunu kaydetti. 

Üreticilere geçmiş olsun dileklerini ileten Nayir, zararı yerinde görmek ve kendilerine düşen görevi yerine getirmek için geldiklerini ifade etti.

"Ön tespitlere göre 4 bin dekarlık sera alanında yüzde 70 zarar var" açıklamasında bulunan Nayir, şunları söyledi: 

"En kısa zamanda şahıs bazında hasar tespit çalışmaları yapılacak ve raporları, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'na gönderilecek. Hasar tespit çalışmasının ardından bakanlıkça afet bölgesi ilan edilirse, mevcut borçların ertelenmesi gibi hususlar gündeme gelebilir. İlimizde tarım denildiğinde aklımıza Orta Sakarya vadisi yani bu bölgemiz geliyor. Zarar gören seralarımız bölgenin ekonomisine de tarımına da büyük destek vermekteydi. Uzun yılların birikiminin bir gecede bu hale gelmesi hepimizi üzdü. Allah'a şükür herhangi bir can kaybımız yok. Bu afetlerden ders çıkarmamız lazım. Bundan sonraki seralar, bu tür olumsuz şartlara uygun yapılması gerekir ki aynı olaylarla tekrar karşılaşmayalım."

Üreticiler de biran önce hasar tespit çalışmasının yapılmasını ve çöken seraların kaldırılmasını istedi.


  ETİKETLER:

  Antalya

  ,

  Bilecik

  ,

  Köy

  ,

  Tarım

  ,

  İlan

  ,

  afet

  ,

  gıda

  ,

  kar

  ,

  ders

  ,

  sakarya