Metal işçileri greve çıktı

Metal işçileri greve çıktı
Metal işçileri greve çıktı
- Bilecik'te faaliyet gösteren bir döküm fabrikasında çalışan, DİSK'e bağlı Birleşik Metal-İş işçileri grev kararı aldı

BİLECİK (AA) - Bilecik'te faaliyet gösteren döküm fabrikasında çalışan, DİSK'e bağlı Birleşik Metal- İş işçileri grev kararı aldı.

Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ile DİSK'e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası arasında düzenlenen toplu sözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamamasından dolayı, alınan grev kararı gereği Vezirhan beldesindeki bir metal döküm fabrikasının işçileri, fabrika bahçesinde greve çıktı.

Birleşik Metal-İş Sendikası Eskişehir Şube Başkanı Bayram Kavak, burada yaptığı basın açıklamada, metal işçilerinin ağır çalışma koşulları ve uzun çalışma süreleri nedeniyle ciddi ağır sağlık sorunları yaşadıklarını iddia etti.

Fabrikalarda çalışan işçilerin emeklerinin karşılıklarının ödenmediğini savunan Kavak, şöyle devam etti:

"Metal iş kolunda çalışan bir işçinin aylık en düşük çıplak ücreti net 866 liradır. MESS bu işçilere net 100 lira artış öneriyor. MESS, ucuz işçilik sisteminin kalıcılaştırmak, işçilerin en önemli hak arama aracı olan toplu sözleşmelerini etkisiz kılmak için en düşük ücret artışlarına ek olarak 3 yıllık sözleşme öneriyor. MESS, aynı işi yapan işçiler arasındaki ücret farklarının kapanmasını istemiyor. MESS metal işçilerinin kendi ücret zamlarını örgütsüz, sendikasız kesimlerin ücret zamlarıyla kıyaslayıp 'halinize şükredin' demeye getiriyor. Grev kararı üyelerimizle birlikte alınmış bir karardır ve kimse başka amaçla hareket etmiyor. Birleşik Metal-İş üyelerinin onay vereceği bir toplu sözleşme imzalamanın mücadelesini örüyor. Emek işçilerinin de ekmeklerini büyütmekten başka bir amaçları yok."

Konuşmanın ardından işçilere grev önlükleri giydirildi. Grup daha sonra, halay çekti. Greve, Kristal-İş Sendikası, DİSK, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu ile çeşitli partilerin temsilcileri katıldı.