"Mezar taşları ve kitabeleri" projesi

"Mezar taşları ve kitabeleri" projesi
"Mezar taşları ve kitabeleri" projesi
- Vali Ahmet Hamdi Nayir, Şeyh Edebali Üniversitesi tarafından yürütülen "mezar taşları ve kitabeleri" proje çalışmalarını yerinde inceledi

BİLECİK (AA) - Vali Ahmet Hamdi Nayir, Şeyh Edebali Üniversitesi tarafından yürütülen "mezar taşları ve kitabeleri" proje çalışmalarını yerinde inceledi.

Vali Nayir, Şehri Mezarlığında çalışmalarını sürdüren Şeyh Edebali Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü öğretim üyeleri ile Müze Müdürlüğü ekipleri ile birlikte, proje kapsamında devam eden çalışmaları incelemede bulunarak, bilgi aldı.

Mezar taşlarının tarih açısından önemli bilgi kaynakları olduğunu vurgulayan Vali Nayir, "Tarihi bakımından önemli olan mezar taşlarının yok olmaması ve kaybolmaması gerekir. Bunun için de İl Özel İdaresi olarak üniversitemizin yapmış olduğu çalışmaya destek vermeye çalışacağız. Yapılması gerekenler konusunda da Vakıflar Bölge Müdürlüğüne bilgi verilecek" dedi.

Vali Nayir, ayrıca Osmanlı döneminin ilk mimarı eserlerinden olan ve koruma altına alınan imarethanede incelemede bulundu.

 


  ETİKETLER:

  Bilecik

  ,

  Edebiyat

  ,

  Proje

  ,

  Müze

  ,

  Tarih

  ,

  koruma