Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü çalışmaları

Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü çalışmaları
Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü çalışmaları
- Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölüm Başkanı Doç. Dr. Darcan: "15 yıl içerisinde oluşturacağımız kadrolar ve laboratuarlarla kanser olmak üzere genetik ve metabolizma hastalıkları, yerli aşı geliştirilmesi, mikroorganizma temelli hastalıkların tanı ve tedavisi, biyoyakıt teknolojisi, çevre kirliliğinin azaltılması, iklim değişikliklerine karşı dirençli ve verimi yüksek bitkilerin elde edilmesi gibi alanlarda söz sahibi olmak istiyoruz"

BİLECİK (AA) - Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölüm Başkanı Doç. Dr. Cihan Darcan, "15 yıl içerisinde oluşturacağımız kadrolar ve laboratuarlarla kanser olmak üzere genetik ve metabolizma hastalıkları, yerli aşı geliştirilmesi, mikroorganizma temelli hastalıkların tanı ve tedavisi, biyoyakıt teknolojisi, çevre kirliliğinin azaltılması, iklim değişikliklerine karşı dirençli ve verimi yüksek bitkilerin elde edilmesi gibi alanlarda söz sahibi olmak istiyoruz" dedi.

Darcan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, üniversitede 2010 yılında açtıkları Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümünün kurulduğu günden itibaren alt yapısını güçlendirmeye, nitelikli öğrenciler yetiştirmeye ve Ar-Ge çalışmalarını uluslararası standartlarda gerçekleştirmeye çalıştıklarını söyledi.

Bölümün ilk mezunlarını 2014 yılında verdiklerini, mezuniyetlerinden sonra yalnız bırakmadıklarını ve gelişimlerini takip ettiklerini ifade eden Darcan, şunları kaydetti:

"2013 yılında yapılan ÖSYM sınavı ile yapılan yerleştirmeler sonucunda 24 devlet üniversitesinin Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümüne öğrenci alındı ve bölümün taban puanı olarak 234,350 puanla 22. sırada yer alırken, 2014 OSYM sınavı sonucunda yapılan yerleştirmelerde 28 devlet üniversitesi içerisinde bir önceki yıla göre taban puanını yükselten tek bölüm olmuş ve 241,926 puanla 19. sıraya yükselmiştir. Bölümümüzün gelişmesi için uzun vadeli planlarımızı yaptık. Biyoteknoloji disiplinler arası yüksek lisans programına YÖK 'ten kabul aldık. Biyoteknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi kurduk ve üniversitemizin tematik alanı olarak biyoteknolojiyi belirledik. Üniversitemiz, belki de ülkemizde olmayan bir model ile, kendisini bütün kadrolarıyla biyoteknoloji alanında çalışmalar üreten bir üniversite olarak hedef edinmiştir. Ülkemizde her platformda dile getirilen ancak gerçekleştirilemeyen 'bir üniversitenin bir alanda çok güçlü olması' ilkesini gelişmekte olan üniversite olarak gerçeğe dönüştürmek istiyoruz. Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü olarak bu hedef doğrultusunda temel oluşturarak gelecek yapılanmamızı kuruyoruz. 15 yıl içerisinde oluşturacağımız kadrolar ve laboratuarlarla kanser başta olmak üzere genetik ve metabolizma hastalıkları, yerli aşı geliştirilmesi, mikroorganizma temelli hastalıkların tanı ve tedavisi, biyoyakıt teknolojisi, çevre kirliliğinin azaltılması, iklim değişikliklerine karşı dirençli ve verimi yüksek bitkilerin elde edilmesi gibi alanlarda söz sahibi olmak istiyoruz."