Mursi hakkındaki idam kararına tepkiler

Mursi hakkındaki idam kararına tepkiler
Mursi hakkındaki idam kararına tepkiler
- Bilecik İHH İnsani Yardım Derneği Başkanı Yıldırım: - "Mesnetsiz iftiralarla idama mahkum edilen Mursi'nin tek suçu, Allah'a samimi olarak iman etmiş olmasıdır"

BİLECİK (AA) - Bilecik İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Derneği Başkanı Şemsettin Yıldırım, Mısır'da darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi hakkındaki idam kararına ilişkin, "Mesnetsiz iftiralarla idama mahkum edilen Mursi'nin tek suçu, Allah'a samimi olarak iman etmiş olmasıdır" dedi.

Yıldırım, AA muhabirine yaptığı açıklamada, halkın oylarıyla seçilen Muhammed Mursi ve İhvan liderlerinin idam cezası istemiyle yargıladığını hatırlattı.

Eli kanlı hukukçuların mazlum liderleri yargılayıp idam etmesinin asla kabul edilemeyeceğini belirten Yıldırım, şöyle konuştu:

"Zalim Sisi'nin bir an önce bu yanlışından dönmesi, Muhammed Mursi ve sevenlerini bir an önce serbest bırakması gerekir. Dünyanın vicdanı artık bu zulümleri kaldıramaz hale gelmiştir. Mesnetsiz iftiralarla idama mahkum edilen Mursi'nin tek suçu, Allah'a samimi olarak iman etmiş olmasıdır. Mursi'ye bugün verilecek destek aslında hakka ve hukuka verilecek destektir. Bugün sessiz kalanlar yarın mahşerde kulakları çınlatan yalnızlık sessizliğinde boğulacaklardır."

Ensar Vakfı Bilecik Şube Başkanı Cengiz Çelik ve İlim Yayma Cemiyeti Bilecik Şube Başkanı Şadan Turhan da seçilmiş bir Cumhurbaşkanı olan Mursi'nin idam kararını şiddetle kınadıklarını bildirdi.

AK Parti Bilecik Milletvekili adayı Halil Eldemir ise Türk milletinin vicdanının sessiz kalmayacağını dile getirerek, "Bugüne kadar milletin gönlünde taht kuranlar, birtakım siyasi kararlarla idam da edilseler, milletin gönlünde hiçbir zaman yerlerini kaybetmemektedir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti de bu noktada uluslararası arena da üzerine düşeni yapıp bu kararın uygulanmaması için gereğini yapacaktır" ifadesini kullandı.