Öğretmeninin tavsiyesiyle başladığı okçulukta madalyayı hedefliyor

Öğretmeninin tavsiyesiyle başladığı okçulukta madalyayı hedefliyor
Öğretmeninin tavsiyesiyle başladığı okçulukta madalyayı hedefliyor
- Bilecik'te belden aşağısı felç olan Ecra Kural, öğretmenlerinin tavsiyesi üzerine başladığı okçulukta, madalyalar kazanmayı hedefliyor

BİLECİK (AA) - Bilecik'te, geçirdiği rahatsızlık nedeniyle doğuştan belden aşağısı felç olan 14 yaşındaki Ecra Kural, öğretmenlerinin tavsiyesi üzerine yaklaşık bir yıl önce başladığı okçulukta, madalyalar kazanmayı hedefliyor.

Doğduktan sonra ailesi tarafından götürüldüğü hastanede "Spina bifida" hastalığı tespit edilen ve yapılan tedavilerde sonuç alınamaması sonucu bedensel engelli olan Malhun Hatun Ortaokulu 8. sınıf öğrencisi Ecra Kural, Bilecik Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü'ne ait spor salonunda arkadaşlarıyla okçuluk antrenmanlarına katılıyor.

Kural, AA muhabirine yaptığı açıklamada, okçuluk sporunu öğretmenlerinin tavsiyesi üzerine başladığını ve kısa sürede çok sevdiğini belirterek, ailesinin de kendisine büyük destek verdiğini vurguladı.

Yaklaşık bir yıl önce başladığı okçuluğa adeta gönül verdiğini anlatan Kural, şöyle konuştu:

"Benim için bir zevk. Bu branşı sevmemde kurs hocalarımın da büyük katkısı var ve destek veriyorlar. Amacım milli takıma girmek ve madalyalar kazanmak. Ülkemi ve Bilecik'i en iyi şekilde temsil etmek istiyorum. Okçuluk farklı bir spor ve eğlenceli. Engelli durumumla hiçbir şikayetim yok, insanlarla çok iyi iletişim kurabiliyorum ve mutluyum. Büyüklerim gibi madalyalar kazanmak istiyorum."

- "Milli sporcu olacak"

Kural'ın antrenörü Volkan Taşdemir ise Kural'ın antrenmanlara devam ederek, başarılı bir sporcu olmak yolunda büyük adımlar attığını bildirdi.

Genç sporcunun ilerleyen yıllarda milli takım sporcusu olacağına inandığını belirten Taşdemir, "Okçuluk, engelliler için herhangi bir sakınca taşımıyor. Aksine kol ve sırt kaslarını güçlendiriyor. Engelliler için pozitif anlamda önemli faktörler barındırıyor. Bunun yanında en önemlisi engelli arkadaşlarımız, sosyal alanda kendilerini geliştiriyor. Kural'ın ailesine verdikleri destekten dolayı teşekkür ederim" diye konuştu.

- "Engelliler sosyal hayatın içinde yer alsın"

Bilecik'te fabrikada işçi olarak çalışan Kural'ın babası Zafer Kural da antrenörlerin kızıyla yakından ilgilendiğini dile getirdi.

Ecra'nın spor yaparken kendini iyi hissettiğini belirten Kural, "Milli oyuncu olarak görmek istiyoruz. Engelliler sosyal hayatın içinde yer alsın. Spor dallarına yönlendirilsin. Şu anda imkanlar çok iyi. Devlet büyüklerimiz sağolsunlar, çok yardımları oluyor" ifadelerini kullandı.