Öğretmenlere "hiperaktivite ve dikkat eksikliği taraması eğitimi"

Öğretmenlere "hiperaktivite ve dikkat eksikliği taraması eğitimi"
Öğretmenlere "hiperaktivite ve dikkat eksikliği taraması eğitimi"
BİLECİK (AA) - Bilecik'te kamu ve özel kurumlarda görevli öğretmenlere "hiperaktivite ve dikkat eksikliği taraması eğitimi" verildi.Bilecik Şeyh...

BİLECİK (AA) - Bilecik'te kamu ve özel kurumlarda görevli öğretmenlere "hiperaktivite ve dikkat eksikliği taraması eğitimi" verildi.

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi Toplantı Salonu'ndaki eğitim programında konuşan Rektör Prof. Dr. Azmi Özcan, hiperaktivite ve dikkat eksikliğinin hastalık değil farklılık olduğunu söyledi.

Resmiyet anlamında konuyla ilgili bir sorumlulukları olmadığını ancak insani bakımdan çocuklara karşı borçlu olduklarını ifade eden Özcan, şunları kaydetti:

"Bizim önem verdiğimiz her ne varsa onları sonsuzluğa taşıyacak çocuklarımızı henüz vakit geçmeden tespit edip onların ihtiyaçları olan donanımları kazandırmak adına hem bizim açımızdan hem ülkemiz açısından hayati önem taşıyor. Modern hayatın onlara sağladığı denetimsizlik aile sosyal ve okul hayatındaki uyaranların kontrolsüzlüğü ve çeşitliliği eklendiği zamana bu çocuklarımız, bu yaş grubunda edindikleri alışkanlıkla, daha sonraki hayatlarını istenildiği gibi devam ettirememe tehlikesiyle karşı karşıya. Bu çocuklar bizim hayatımız. Bu işin teknik boyutu ama bir de insani boyutu var, ibadet boyutu var. Kim bilir belki de kurtaracağımız bir çocuk bu ülkenin kaderini değiştirecek."

Daha sonra Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Psikiyatrisi Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Büber tarafından katılımcılara hiperaktivite ve dikkat eksikliği konusunda bilgiler verildi.

Etkinliğe, Vali Ahmet Hamdi Nayir ve İl Milli Eğitim Müdürü İsmail Altınkaynak katıldı.