Okul kantinleri ve yemekhane denetimleri

Okul kantinleri ve yemekhane denetimleri
Okul kantinleri ve yemekhane denetimleri
BİLECİK (AA) - Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Gıda ve Yem Şube Müdürlüğü kontrolörleri tarafından okul kantinleri ve yemekhaneler...

BİLECİK (AA) - Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Gıda ve Yem Şube Müdürlüğü kontrolörleri tarafından okul kantinleri ve yemekhaneler denetlendi.

Denetimlere katılan İl Müdürü Hacı Dursun Yıldız, gazetecilere yaptığı açıklamada, kantin işletmecilerine, gıda güvenliği, hijyen ve kantin yönetmeliği hakkında bilgi vererek, öğrencilerin sağlıklı ve güvenilir gıda tüketmelerini sağlamak amacıyla yılda en az bir defa denetlendiğini bildirdi.

Yapılan denetimlerde, işletme kayıt belgelerinin bulunmasına, ürünlerin son tüketim tarihlerine, kantin ve kantinlerde kullanılan ekipmanların, personelin ve ham madde depolarının hijyenliğinin kontrol edildiğini bildiren Yıldız, şöyle konuştu:

"Söz konusu gıda işletmecilerine gıda güvenliği ve hijyen konularında gerekli uyarı ve bilgilendirmeler yapılmakta, mevzuata uygunsuzluk tespit edilen işletmelere de yasal işlem uygulanmaktadır. Gıda güvenliği konusunda başarının anahtarı bilinçli tüketicilerdir. En iyi denetçi tüketicinin kendisidir, bilincinde olmak gerekir. Bu bağlamda tüketicilerin mümkün olduğunca aldıkları ürünlerin etiket bilgilerine ve muhafaza koşullarına dikkat etmeliler."

Yıldız, şikayetlerin bakanlığın "Alo Gıda 174" hattına bildirilmesini istedi.