"Oyunculuğun er meydanı tiyatrodur"

"Oyunculuğun er meydanı tiyatrodur"
"Oyunculuğun er meydanı tiyatrodur"
- Tiyatro sanatçısı Küçükayvaz: - "Oyunculuğun temeli tiyatroda yatar. Herkes televizyon ve sinema oyuncusu olabilir ama tiyatro oyuncusu olamaz"

BİLECİK (AA) - Tiyatro sanatçısı Cengiz Küçükayvaz, oyunculuğun temelini bu alanın "er meydanı" gördüğü tiyatronun oluşturduğunu belirterek, "Herkes televizyon ve sinema oyuncusu olabilir ama tiyatro oyuncusu olamaz" dedi.

Bilecik'te bu yıl 10'uncusu gerçekleştirilen "Ulusal Tiyatro Festivali"nde "Düş Yakamdan" adlı oyununu sahneleyen Küçükayvaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hayatın içinde önemli bir yere sahip olan tiyatronun, yaşamın aynası ve periyodunda daha hümanist bir yaklaşıma aracı olduğunu söyledi.

Tiyatroda kameraya ihtiyaç olmadığını hatırlatan Küçükayvaz, "Oyunculuğun temel yapısı, er meydanı tiyatrodur. Tiyatro oyunculuğu yapan insan, sinemada da televizyonda da istediği gibi hareket edebilir. Sinema ya da televizyonda bir sahneyi tekrar çekme şansınız var ancak tiyatro salonunda hata yapma lüksü yoktur. Bu yüzden tiyatro oyunculuğu çok zordur. Oyunculuğun temeli tiyatroda yatar. Herkes televizyon ve sinema oyuncusu olabilir ama tiyatro oyuncusu olamaz" diye konuştu.

Küçükayvaz, televizyon dünyasının, sanatçısını hızlı tüketen bir materyale sahip olduğunu vurguladı.

Televizyon hayatının sanatçıyı bir anda hemen zirveye çıkartıp bir anda da alaşağı edebileceğine dikkati çeken Küçükayvaz, şu değerlendirmede bulundu:

"Gündemde olmak için herhangi bir şekilde çaba sarf etmiyorum, mutlu olduğum işi yapıyorum. Kendimi, çizgisini oluşturmuş, yapılanlarla insanlara beğenisini, bakış açısını ona göre vermiş bir sanatçı olarak görüyorum. Sanat, çizgiyi korumak üzerine kuruludur. Çizgini hiç bozmayacaksın çünkü oyunculuk son nefesi veresiye kadar her an bir şeyin öğrenmesi üzerine kurulu bir sanat dalıdır. Bu yüzden kendi birikimlerini de başka insanlara aktarabiliyorsa, başka öğrencileri de yetiştirebiliyorsa o zaman sanatçı sanatçıdır."