"Özer" robot Japonya'da sumo yapacak

"Özer" robot Japonya'da sumo yapacak
"Özer" robot Japonya'da sumo yapacak
- Bilecik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Robot Kulübü öğretmen ve öğrencileri tarafından geliştirilen, Türkiye dereceleri bulunan "Özer" adlı mini sumo güreşçi robotuyla, Japonya'daki uluslararası yarışmaya katılmayı hedefliyor - Okul Müdürü Gürsoy: "Öğrencilerimizin faaliyetlere katılarak, kendi robotlarını tasarlayıp yarışmalara hazır hale getirmeleri en büyük kazancımız"

BİLECİK (AA) - Bilecik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Robot Kulübü öğretmen ve öğrencileri tarafından geliştirilen, Türkiye dereceleri bulunan "Özer" adlı mini sumo güreşçi robotuyla, Japonya'daki uluslararası yarışmaya katılmayı hedefliyor.

Robot Kulübü öğretmen ve öğrencileri tarafından yazılımı, elektronik ve mekanik kısımları kendileri tarafından geliştirilen "Özer" ve "Arslan" adlı robotlarla, Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Robotik ve Otomasyon Kulübü tarafından düzenlenen "mini sumo" robot yarışmasında birincilik ve üçüncülük elde etti.

Okul Müdürü Yücel Gürsoy, AA muhabirine yaptığı açıklamada, okulda elektrik-elektronik, bilişim teknolojileri, motorlu araçlar teknolojisi, makine, mobilya ve iç mekan tasarımı ile metal teknolojileri alanlarının bulunduğunu söyledi.

Okulun diğer meslek liselerinden ayrılan en önemli özelliğinin üretime dayalı, sanayi sektörünün nitelikli eleman ihtiyacını karşıladığını anlatan Gürsoy, şunları kaydetti:

"Okulumuzun makine parkı ve öğretim görevlisi sayısı yeterli olmakla birlikte en kaliteli şekilde öğrencilerimizi sanayinin ihtiyaç duyduğu niteliklerde yetiştirmekte ve mezun etmektedir. Okulumuzda Robot Kulübümüz, 2014 yılında kuruldu. Kulübümüz geçen yıl hem Milli Eğitim Bakanlığının düzenlemiş olduğu robot yarışmasında, hem de YTÜ'nün düzenlediği 'Yıldız savaşları' yarışmalarında dereceler elde ederek kısa zamanda, büyük ve özverili çalışmaların sonuçlarını aldı. Bu yıl kulübümüz, YTÜ'nün düzenlediği yarışmalara katılarak 'mini sumo' kategorisinde hem birincilik hem üçüncülük ödülünü alarak bu başarının devamını getirerek, sürekli ve kalıcı hale dönüştürdü. Burada önemli olan öğrencilerimizin faaliyetlere katılarak, kendi robotlarını tasarlayıp müsabakalara hazır hale getirmeleri en büyük kazancımızdır. Bu kazanç bu yarışmalarda aldığımız ödül ve derecelerden daha kıymetli ve önemlidir. Bu yıl yine Milli Eğitim Bakanlığımızın düzenlemiş olduğu müsabakalara okul olarak katılacağız."

- Hedef, Japonya

Elektrik-elektronik Danışman Öğretmeni Volkan Can da Milli Eğitim Bakanlığının başlattığı "mini sumo" yarışmasının, Japonların sumo robot yarışmalarından esinlenen bir yarışma çeşidi olduğunu bildirdi.

Japonların sumo güreşçilerinin pistten birbirini dışarı atmasından esinlenerek oluşturulmuş bir yarışma olduğunu anlatan Can, şöyle konuştu:

"Yarışmaya okul olarak, 3 yıldır katılıyoruz. 2014 yılında 'Yıldız teknik savaşları' yarışmasında ikincilik ve dördüncülük, bu yılda 'Özer' ve 'Arslan' adlı mini sumo robotlarıyla birincilik ve üçüncülük derecemiz var. 2014 yılında Milli Eğitim Bakanlığının düzenlediği yarışmada 'Atakan' adlı robotla, mini sumo kategorisinde birincilik elde ettik. Ülkemizde düzenlenen Milli Eğitim Bakanlığının yarışmaları, uluslararası yarışmalar adı altında geçiyor. Bu yarışmalara Orta Asya Türk Cumhuriyetlerinden veya İtalya gibi ülkelerden, Avrupa ülkelerinden katılan birçok yarışmacı var. Bu yıl aynı başarıyı yine tekrarlamak istiyoruz ve 'mini sumo' kategorisinde yarışmaya gireceğiz. Aynı zamanda bunun bir üst versiyonu olan mini sumonun 'ağabeyi' dediğimiz kategori olan 'sumo robot' kategorisine katılacağız. Özellikle Japonya'da düzenlenen yarışmaya Milli Eğitim Bakanlığının düzenlemiş olduğu yarışmada ilk 3'e giren robotlar o müsabakaya davet ediliyor. İlk 3'e girerek, Japonya'da düzenlenecek uluslararası yarışmaya katılmayı hedefliyoruz."

Danışman öğretmenlerden Harun Yıldırım ise robot yapımında kendilerini özgü çalışmalar gerçekleştirdiklerini bildirdi.

Yazılım çalışmalarını da bulunduğunu belirten Yıldırım, "Hazır malzemelerde değişiklik yapma şansımız pek olmuyor. Kendi ürettiğimiz malzemeyle milimetrik anlamda ölçülerde istediğimiz şekilde değişiklik yapabiliyoruz ve bunların montajında oluşabilecek aksaklıklara anında müdahale edebiliyoruz" diye konuştu.