Pazaryeri'nde "12.Geleneksel Sarıdayı Pilav Günü"

Pazaryeri'nde "12.Geleneksel Sarıdayı Pilav Günü"
Pazaryeri'nde "12.Geleneksel Sarıdayı Pilav Günü"
- Bilecik?'in Pazaryeri ilçesinde, "12.Geleneksel Pilav Günü" etkinliği düzenlendi

BİLECİK (AA) - Bilecik?'in Pazaryeri ilçesinde, "12.Geleneksel Pilav Günü" etkinliği düzenlendi.

İlçeye bağlı Sarıdayı köyünde, köy mezarlığının ziyaret edilmesi ve camide mevlit okutulmasıyla başlayan etkinliğe, MHP Bilecik milletvekili Bahattin Şeker, Kaymakam Vekili Kadir Apaydın, Garnizon Komutanı İlhan Canseven, Belediye Başkanı Muzaffer Yalçın, Emniyet Amiri Ufuk Karabudak, siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcileri, Bursa Pazaryeri ve Köyleri Dernek Başkanı Bahri Turan ile vatandaşlar katıldı.

Apaydın, yaptığı konuşmada, bir araya gelmenin başlangıç, bir arada durmanın başarı ve birlikte çalışmanın da ilerlemektir olduğunu ifade ederek,  "Bereketli günde bir araya gelmekte, birlikte durmaktan dolayı bereketleneceğini, istifade edeceğini düşünüyorum. Yapılan çalışmaların imece usulü yapıldığını duydum. Köyün gençlerinin yemekleri hazırladığını öğrendim, bunun sürekliliğinin devam etmesi yararlıdır. Gençlerin bu günlerin kıymetini bilmesi yönünden de ileriki yıllarda daha iyi anlayacaklarını inanıyorum" dedi.

Köy Muhtarı Şerafettin Akay da etkinlik sayesinde birlik, beraberlik, yardımlaşma ve dayanışmanın ön plana çıktığını, topluca kabristanlıkta dualar edilip yaşlıların ziyareti yapıldığını söyledi.

Daha sonra Apaydın, 85 yaşındaki Kore gazisi Halil Dülger, köydeki şehit annesi, Kıbrıs gazileriyle ve vatandaşlarla sohbet etti.

Ayrıca Güde, Bahçesultan ve Burçalık köyleri, geleneksel hale getirilen yağmur ve şükür duasına çıktı. Köylüler, burada toplu şekilde kılınan namazın ardından dua etti.