Pazaryeri'nde "Koyunlarda ırk ıslahı" projesi

Pazaryeri'nde "Koyunlarda ırk ıslahı" projesi
Pazaryeri'nde "Koyunlarda ırk ıslahı" projesi
BİLECİK (AA) - Bilecik'in Pazaryeri ilçesinde, "Koyunlarda ırk ıslahı" projesi konulu çiftçi bilgilendirme toplantısı yapıldı.Kaymakam Vekili Kadir...

BİLECİK (AA) - Bilecik'in Pazaryeri ilçesinde, "Koyunlarda ırk ıslahı" projesi konulu çiftçi bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Kaymakam Vekili Kadir Apaydın, Sarıdayı Köyü'nde, Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Necmettin Yoldaş, il genel meclis üyeleri ve Köy Muhtarı Şerafettin Akay ile köylülerin katıldığı toplantıda, geçim kaynağı hayvancılığın ağırlıklı olmasından dolayı projenin uygulama alanı olarak köyün pilot bölge olarak belirlendiğini söyledi.

Uygulanan projenin hayvancılıkla uğraşanlara fayda sağlayacağını ve köylünün de projeyi sahiplenmesi gerektiğini ifade eden Apaydın, "Proje ile üreticilere, 25 koyun için bir koç, koç bedelleri için de hayvan başına kaymakamlıkça 500 lira hibe verilecek. Hayvan bedelinin yüzde 33'ü, geriye kalan kısmı ise çiftçinin öz sermayesi ile karşılanacak" dedi.

Yoldaş da hazırlanan proje ile bölgede mevcut olan koyun ırkının yüzde 20 oranında artıracağını, köyün gelecek yıllarda ilçeye damızlık koç sağlayan bir üst konuma geleceğini bildirdi.


  ETİKETLER:

  Bilecik

  ,

  Kaymakam

  ,

  Köy

  ,

  Proje

  ,

  Tarım

  ,

  ilçe

  ,

  gıda

  ,

  lira

  ,

  ırk