Pazaryeri'nde tarla günü etkinliği

Pazaryeri'nde tarla günü etkinliği
Pazaryeri'nde tarla günü etkinliği
BİLECİK (AA) - Pazaryeri İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce, şerbetçiotu, Boncuk Ayşe fasülyesi ve malçlı çileğin ilk hasadının yapılması...

BİLECİK (AA) - Pazaryeri İlçe Gıda , Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce, şerbetçiotu, Boncuk Ayşe fasülyesi ve malçlı çileğin ilk hasadının yapılması için tarla günü düzenlendi.

Vali Ahmet Hamdi Nayir, Eğrelti mevkisinde Abdullah Ekşi'ye ait tarlada düzenlenen törende yaptığı konuşmada, çömlek, boza, şerbetçiotu ve tescilli fasulyesiyle marka haline gelen ilçenin buna malçlı çilek üretimini de ilave ettiğini söyledi.

Dünyadaki bütün ülkelerin kendi tarımlarını desteklemek, geliştirmek ve dışarıya muhtaç olmamak durumunda olduğunu belirten Nayir, "İl olarak da bizim en önemli kaynaklarımızdan ve değerlerimizden birisi tarımımız. Biz de imkanlarımız ölçüsünde tarımdaki desteği daha da artırmak, dışarıya muhtaç olmadan, çiftçimizin gelirini arttırmak için elimizden gelen gayreti yapmaya çalışıyoruz" dedi.

 

Kaymakam Vekili Kadir Apaydın da kendisinden önce bu projeyi başlatan kaymakamlara teşekkür ederek, projeyi çiftçilerin istekleri doğrultusunda 19 dekardan 150 dekara çıkardıklarını anlattı.

Belediye Başkanı Muzaffer Yalçın ise ilçenin tarım yönünden büyük zenginliklere sahip olduğunu belirterek, "5 gölet, 1 baraj ve su kanalının yanında Dereköy köyünde yeni bir baraj inşaatına başlayacağız. Bu sayede 10 bin dekar alan daha sulu tarıma kavuşacaktır. Malçlı çilek üreticiliği ilçeye yeni bir gelir kaynağı olacak" diye konuştu.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hacı Dursun Yıldız da Bilecik'in 1960 yılından bu yana büyük gelir getiren şerbetçiotunun yanında alternatif çilek projesini uygulamaya koyduklarını bildirdi.

Konuşmaların ardından Vali Nayir ve beraberindekiler, malçlı çilek, şerbetçiotu ve tescilli boncuk Ayşe fasulyenin ilk hasadını yaptı.


  ETİKETLER:

  Bilecik

  ,

  Belediye

  ,

  Kaymakam

  ,

  Tarım

  ,

  ilçe

  ,

  gıda