Pazaryeri'nden kısa kısa

Pazaryeri'nden kısa kısa
Pazaryeri'nden kısa kısa
- Camiler ve Din Görevlileri Haftası

BİLECİK (AA) - Bilecik'in Pazaryeri ilçesinde, Camiler ve Din Görevlileri Haftası nedeniyle program düzenlendi.

İlçe Müftüsü Ramazan Kara, hafta nedeniyle camilerde Kur'an-ı Kerimler okunduğunu  ve camilerin yapılmasında emeği geçenler için dualar yapıldığını anımsatarak, çeşitli etkinliklerle gençleri namaza teşvik ettiklerini söyledi.

Hazreti Muhammed'in "Allah'ın mescitlerini ancak Allah'a ve ahret gününe inanan, zekatını veren ve Allah'tan başkasından korkmayanlar imar ederler" hadisini hatırlatan Kara, camiler ve din görevlileri haftasını kutladı.

- Karbonmonoksit ölçümü

Pazaryeri Sağlık Grup Başkanlığı Halk Sağlığı ekiplerince, kurulan stantta vatandaşlar karbonmonoksit ölçümüne tabi tutuldu.

Pazaryeri Grup Sağlık Başkanı Emel Aydın, Çarı Meydanı'nda, dumansız hava sahasına destek olmak ve nikotin bağımlılığının akciğerlere verdiği zarara farkındalık oluşturmak amacıyla çalışma yaptıklarını söyledi.

Sigara içenlerin akciğerlerinde ne kadar karbonmonoksit bulunduğunu nefes testleriyle gösterdiklerini anlatan Aydın, "Sigara tiryakiliği en önemli öldürücü toplumsal zehirlenme. Sigara, erkeklerde bütün kanserlere bağlı ölümlerin yüzde 35'i, kadınlarda ise yüzde 15'idir. Kapalı alanlarda, evde diğer aile fertleri ve özellikle çocukların bulunduğu yerlerde kesinlikle sigara içilmemelidir" dedi.

- Güvenlik uygulaması

İlçe Emniyet Amirliği tarafından kent giriş ve çıkışta güvenlik uygulaması yapıldı.

Emniyet Amirliğine bağlı ekipler, huzur ve güvenliğin sağlanması amacıyla ilçe giriş ve çıkışında sürücü ve yolculara güvenlik uygulaması yaptı.

Emniyet Amiri Hüseyin Deniz, uygulamada 27 araç kontrol edildiğini ve 42 kişinin GBT sorgulamasının yapıldığını, ehliyet ve ruhsatı olmayan 2 motosiklet sürücüsüne cezai işlem uygulandığını ve motosikletlerin trafikten men edildiğini bildirdi.

Bu tür uygulamaların rutin bir şekilde devam edeceğini ifade eden Deniz, "Kentteki insanların kendilerini emniyette, huzur ve güvende hissetmelerini istiyoruz. Elimizdeki mahkeme kararı ile şüpheli görülen araçların bagajlarını ve iç aramasına dikkat ediyoruz. Asayiş, güvenlik ve trafik büro ekiplerimiz birlikte hareket ediyorlar" ifadesinde bulundu.