Ramazan ayına doğru

Ramazan ayına doğru
Ramazan ayına doğru
- İl Müftü Vekili Taş: "Oruç yerine getiriliş bakımından bedensel bir ibadettir, bazı bedensel işlevlerin belli bir süre askıya alınmasıdır"

BİLECİK (AA) - Bilecik İl Müftü Vekili Özdemir Taş, "Oruç yerine getiriliş bakımından bedensel bir ibadettir, bazı bedensel işlevlerin belli bir süre askıya alınmasıdır. Fakat oruç tutmanın asıl amacı bedenin kontrol altına alınması yardımıyla benliğimizi eğitmek ve denetlemektir" ifadelerinde bulundu.

Taş, yaptığı yazılı açıklamada,  ramazan  ayının bu yıl ki temasının "Vakit iyilik vakti, bu ramazan ve her zaman " olarak belirlendiğini kaydetti.

İl genelinde camilerde vatandaşların ramazan ayında istifade etmeleri için gerekli tedbirlerin alındığını ve kadınların da ibadet edeceği bölümlerinde düzenlendiğini belirten Taş, şunları bildirdi:

"Medeniyetleri inşa eden, kendilerini tanımlamalarına imkan veren belli başlı kavramlar vardır. Bir din ve medeniyet olarak İslam 'ı anlamak ve yaşamak istediğimizde karşımıza çıkan temel kavramlardan birisi de hiç şüphesiz, iyiliktir. Ramazan ayı zarfında günah işlememeye, düzgün ve kontrollü davranışlara sahip olmaya ve hayır işlemeye özen gösterilir. Sadece bedensel şartları yerine getirenler oruçlu sayılmakla birlikte, asıl oruçlular kendilerini bu zaman içinde bütünü ile Allah'a verenlerdir. Ergenlik çağına gelmiş, akıllı ve sağlıklı her Müslüman'ın ramazan orucunu tutması önemli dini görevlerden birisidir. Oruç dışında insanın yaptığı bütün ameller kendinindir. Oruç sadece benimdir. Onun karşılığını bizzat ben vereceğim. Böylece oruç tutma ibadetinin Allah katında çok yüksek sevaplar getiren bir değer taşıdığı haber verilmiştir. Oruç yerine getiriliş bakımından bedensel bir ibadettir, bazı bedensel işlevlerin belli bir süre askıya alınmasıdır. Fakat oruç tutmanın asıl amacı bedenin kontrol altına alınması yardımıyla benliğimizi eğitmek ve denetlemektir."

 


  ETİKETLER:

  Bilecik

  ,

  İslam

  ,

  Ramazan

  ,

  haber

  ,

  zaman