Samsun'daki doktora silahlı saldırı

Samsun'daki doktora silahlı saldırı
Samsun'daki doktora silahlı saldırı
- Bilecik'teki sağlık çalışanları Samsun'da silahlı saldırı sonucunda öldürülen Opr. Dr. Kamil Furtun'un vefatı nedeniyle iş bıraktı

BİLECİK (AA) - Bilecik'teki sağlık çalışanları Samsun'da silahlı saldırı sonucunda öldürülen Opr. Dr. Kamil Furtun'un vefatı nedeniyle bıraktı.

 Bilecik Devlet Hastanesi'nin bahçesinde toplanan sağlık çalışanları ve vatandaşlar da destek verdi. Yakalarına Opr. Dr. Furtun'un fotoğraflarını takan sağlık çalışanları bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın ardından radyoloji uzmanı Dr. Betül tiryaki Baştuğ, basın açıklaması yaptı.

Baştuğ, Türkiye 'nin kaynayan yaralarından biri olan sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin gün geçtikçe daha vahim boyutlara ulaştığını ve kimi zaman ölümle sonuçlandığını söyledi.

Şiddet olaylarına Samsun'da Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Hastanesi'nde görev yapan Op. Dr Kamil Furtun'un hastane koridorunda yürüdüğü sırada hasta yakını tarafından silahlı saldırıda ağır yaralandığını ve kurtarılamadığını anımsatan Baştuğ, şunları kaydetti:

 "Bu üzücü olay, toplumun sağlığını her şeyi üstünde tutarak Türkiye'nin her bir yanında gece-gündüz demeden, canla başla çalışan sağlık çalışanlarının hayatlarının ve sağlıklarının nasıl bir risk altında olduğunu göstermesi bakımından çarpıcıdır. Bu olay 'münferit bir hadise' olarak değerlendirilemez. Sağlık çalışanları giderek kronikleşen bir şiddet sarmalının içerisinde görevlerini yerine getirmeye çalışmaktadır. Artık sağlık çalışanlarına yönelik şiddete set çekecek, bu kör şiddetin önüne geçecek nitelikte yapısal önlemlerin vakit kaybetmeden hayata geçirilmesi kaçınılmaz bir hale gelmiştir. Bizler 12 yıllık eğitim hayatımızda 6 yıl ve bazılarımız sonrasında o kadar daha, daha sürekli, yoğun tempoyu bir eğitimle devam edip, sadece insanlara hizmet vermek, sağlık vermek adına sahalarda çalışmaya başladık. Bireylerin fiziksel ve ruhsal sağlığını korumayı görev bildik. Sahalarda hasta ve hasta yakını psikolojisini anlayarak, fedakarlıkla hizmet sunmaya çalıştık.  Ama ne yazık ki fiziksel yada sözel şiddetin yaşanmadığı gün kalmadı. Bu konuda kanun uygulayıcılarında, sağlık çalışanını koruyan ve hasta ve hasta yakınlarını şiddet uygulamaktan caydırıcı daha kesin önlemler almalarını bekliyoruz."

Açıklamanın ardından sağlık çalışanları, alkış tutarak, olaysız bir şekilde dağıldı.