Sarıkamış Harekatı'nın 100. yılı

Sarıkamış Harekatı'nın 100. yılı
Sarıkamış Harekatı'nın 100. yılı
- Bilecik Belediye Başkanı Yağcı: "Sarıkamış Harekatı, vatan topraklarının nasıl ve hangi zor şartlarda kazanıldığını tekrar hatırlatma anlamında büyük öneme sahip"

BİLECİK (AA) - Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı: "Sarıkamış Harekatı, vatan topraklarının nasıl ve hangi zor şartlarda kazanıldığını tekrar hatırlatma anlamında büyük öneme sahip" dedi.

Yağcı, yayımladığı mesajında, Sarıkamış Harekatının Türk Bağımsızlık Mücadelesinde taşıdığı öneme değinerek, Sarıkamış olayının, yürekleri dağlayacak bir olayın adı olmakla birlikte, bir kahramanlık destanının da adı olduğunu bildirdi.

Sarıkamış'ın, zor ve amansız hava şartlarına aldırmadan vatanları uğruna canlarını vermeye hazırlanan 90 bin kahraman Türk askerinin şehadete erdiği olayın adı olduğunu ifade eden Yağcı, şunları kaydetti:

"Memleketin dört bir yanından gelen kahraman askerlerimiz arazi ve kış şartlarında en ağır koşullarla karşı karşıya kalmalarına rağmen tereddüt etmeden vatan için mücadele etmişlerdir. Bununla birlikte birinci Dünya Savaşı'nda Kafkas cephesinde yaşanan ilk ve en büyük kara harekatı olarak tarihindeki yerini alan ve vatanın bağımsız bütünlüğü için canını ortaya koyan Sarıkamış Harekatı, yurdun dört bir köşesinden gelen kahraman askerlerimizin büyük ümitlerle başlayan ama sonu felaketle biten büyük bir hadisedir. Sarıkamış Harekatı, vatan topraklarının nasıl ve hangi zor şartlarda kazanıldığını tekrar hatırlatma anlamında büyük öneme sahiptir. Onların bu toprakları korurken karşılaştıkları zorluklar, bizlere miras bırakılan toprakların anlamını daha da artırmaktadır."


  ETİKETLER:

  Dünya

  ,

  Bilecik

  ,

  Belediye

  ,

  Vatan

  ,

  Hava

  ,

  kış

  ,

  Karşı