Şehir insanı "köylü Mehmet Ağa", "Fadime Nine" olacak

Şehir insanı "köylü Mehmet Ağa", "Fadime Nine" olacak
Şehir insanı "köylü Mehmet Ağa", "Fadime Nine" olacak
- Ekoturizm projesinin uygulanmaya başlayacağı Gölpazarı ilçesi Kurşunlu köyünde, turistler tıpkı burada yaşayanlar gibi zaman geçirerek kırsal kesim insanının turizm pastasından alacağı paya katkı sağlayacak - Şehirli turistler, köylülerin evlerinde barınacak, inek sağma, yumurta toplama, salça ve ekmek yapma, hasır dokuma gibi aktivitelere katılacak - Köy Muhtarı Gültekin: "Köy hayatını tanımak veya köy yağını, peynirini yerinde nasıl üretildiğini görmek isteyenler için bu projeyi başlattık. Yerli ve yabancı turistlerimiz buyursun gelsin"

BİLECİK (AA) - ZAFER ÖZUĞUR - Gölpazarı ilçesi Kurşunlu köyü, ekoturizm (çevreyi koruyan ve yerel halkın refahını gözeten, doğal alanlara karşı duyarlı bir seyahat türü) çalışmaları kapsamında hazırlanan projeyle tarihinde görülmemiş bir gelir kapısına kavuşuyor.

Köy yaşantısını merak eden şehir insanı, Kurşunlu'da özellikle yaz aylarında birkaç günlüğüne tatillerini geçirirken tıpkı "Mehmet Ağa", "Fadime Nine" gibi hayvanlarına bakacak, inek sağacak, yumurta toplayacak, ekmek ve salça üretecek.

Muhtar Behzat Gültekin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kurşunlu Köyü Güzelleştirme ve Yardımlaşma Derneği ile kırsal turizm projesi hazırladıklarını söyledi.

Kurşunlu'nun yaklaşık 100 haneye sahip olduğunu belirten Gültekin, köyün başlıca geçim kaynaklarının tarım ve hayvancılık olduğu bilgisini verdi. Gültekin, şöyle devam etti:

"Projemizde kadınlar ön planda olacak ancak erkekler de onlara yardım edecek. Hasır ve halı dokuma, peynir ve yağ yapma, patik gibi el işlerine yer vereceğiz. Köylü kadınlarımıza bir gelir olsun diye atıl durumda bulunan okulu muhtarlık ve dernek olarak tahsis ettik. Projemizle hem gelir elde etmek hem de köyümüzü tanıtmak istiyoruz. Köy hayatını tanımak veya köy yağını, peynirini yerinde nasıl üretildiğini görmek isteyenler için bu projeyi başlattık. Yerli ve yabancı turistlerimiz buyursun gelsin. Yakın zamanda projemizi uygulayacağız. İstanbul olmak üzere çevre illerden köyümüzde kalmak için gelecekler. Gelecek aileler, evlerin doğal olmasını istiyor. Kerpiç evlerimiz var ama biraz bakıma ihtiyaçları olduğu için tamir ediyoruz. O yerlerde ağırlamak istiyoruz. Köy yaşantısına uygun kerpiç evlerde misafir olacaklar ve kendi yaptığımız doğal yiyecekleri tadacaklar. Evlerimizde yatıp kalkacaklar."

Gültekin, aynı anda 40 kişiye hizmet verebilecek şekilde evlerin ve diğer mekanların hazırlandığını sözlerine ekledi.

- "Köy yaşantısını hissedecekler"

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğünce "Sıra Dışı Okur" unvanı verilen köylü kadınlardan Bedriye Engin ise projenin bir ekip çalışmasının ürünü olduğunu dile getirdi.

Köye gelecek tatilcileri otantik bir ortamda ağırlayacaklarını vurgulayan Engin, "Yemeği beraberce hazırlayacağız. Bulaşıklarımızı beraberce yıkayacağız. İnek sağacağız, yumurta toplayacağız, ekmek yapacağız. Atölyemizde hasır dokuma makinesinde hasır dokuyacağız. Farklı aktivitelere katılacaklar. Burada köy yaşantısını hissedecekler" ifadesini kullandı.