Şerbetçiotu üretiminde büyük zarar

Şerbetçiotu üretiminde büyük zarar
Şerbetçiotu üretiminde büyük zarar
- Pazaryeri'nde, bitkinin üretiminde yüzde 90'a varan kayıplar görüldü

BİLECİK (AA) - Bilecik'in Pazaryeri ilçesinde, şerbetçiotu üretiminde mantar hastalığı nedeniyle yüzde 90'a varan kayıplar yaşandığı bildirildi.

Ot-Gül Kooperatif Başkanı Muzaffer Kozpınar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ağırlıklı olarak ilaç sanayisi, ekmek ve bira mayasında kullanılan şerbetçiotunun, havaların son dönemde yağışlı geçmesinden dolayı dalında yandığını söyledi.

Bölgede yaklaşık 2 bin 500 dekar alanda ekilen şerbetçiotunun, yağışlar sonrası mantar hastalığı nedeniyle dalında kuruduğu belirten Kozpınar, "Şerbetçiotunda yüzde 90 civarında zarar var. Brovesgot cinsi şerbetçiotlarının tamamına yakını yandı. Bunun yanı sıra yağmur, dolu ve sel nedeniyle üreticilerimiz çaresiz kaldı" dedi.

Üreticilerden Hamit Başar da bu sene mayıs-temmuz aylarında etkili olan yağışları yüzünden mantar hastalığının otlara sardığını anlattı.

Bu hastalığa yıllardır çözüm bulunamadığını öne süren Başar, şöyle konuştu:

"Dolu zarar verdiğinde sigorta kapsamına alınan ürün nedense hastalık olduğunda maalesef sigorta kapsamına alınmıyor. Bu olay da bir afet . Almanya , ülkemize göre daha çok yağış alan bir yer olmasına rağmen uzmanları bu hastalığa çare bulmuşlar. Bizde 50 yıldır neden böyle bir çalışma yok? Şu anda ot tamamen yandı, 1 kilogram dahi verim yok. Zaten bu otu yapan köylerimizden Dereköy ve Elmalı'da üreticiler tarlalarını sökmeye başladı. 3 aydır yapılan tüm emek ve masraflar heba olduğu gibi, tarlayı sökmek de belli bir harcama gerektiriyor. Devletimiz yetkililerinden bu konuda bir destek bekliyoruz. Bu hastalığın da sigorta kapsamına alınmasını istiyoruz."

 


  ETİKETLER:

  Almanya

  ,

  Bilecik

  ,

  bira

  ,

  afet

  ,

  sigorta

  ,

  ekmek

  ,

  dolu

  ,

  Yağmur

  ,

  çare