Sıcaklara karşı alınacak tedbirler

Sıcaklara karşı alınacak tedbirler
Sıcaklara karşı alınacak tedbirler
- Bilecik Halk Sağlığı Müdürü Balcı: "Sıcaklık ve nem artışına bağlı olarak vücut ısısı artmakta ve metabolizma bu yeni duruma uyum sağlamaya çalışmaktadır"

BİLECİK (AA) - Bilecik Halk Sağlığı Müdürü Ömer Balcı, sıcaklık ve nem artışına bağlı olarak vücut ısısının arttığını ve metabolizmanın bu yeni duruma uyum sağlamaya çalıştığını bildirdi.

Balcı, yaptığı yazılı açıklamada aşırı sıcaklıkların çeşitli sağlık problemlerini de beraberini de  getirdiğini belirterek, normalde terleme ile vücut ısısının dengede tutulmaya çalışıldığını kaydetti.

Aşırı sıcaklarda sadece terleyerek vücut ısısının dengede tutulamayacağını ifade eden Balcı, açıklamasında şu bilgilere yer verdi:

"Sıcaklık ve nem artışına bağlı olarak vücut ısısı artmakta ve metabolizma bu yeni duruma uyum sağlamaya çalışmaktadır. Yaşlılar, bebekler ve kronik hastalığı olanlarda terleme mekanizması ile vücut ısısının dengede tutulması her zaman mümkün olmayabilir. Yine ortamdaki nem oranı yüksekse terleme suretiyle vücut ısısı yeterli düzeyde düşmeyebilir. Ayrıca şişmanlık, herhangi bir hastalığa bağlı yüksek ateş, aşırı sıvı kaybı, kalp hastalığı, ruh ve sinir hastalığı, alkol ve uyuşturucu madde kullanımı ile tedavi amaçlı bazı ilaçların kullanımı da sıcak havalarda terlemeyi etkileyen diğer faktörlerdendir. Bu gibi durumlarda yükselen vücut ısısı beyin ve diğer hayati organlarda hasara yol açabilir."

 Günün en sıcak saatlerinde mecbur kalınmadıkça dışarı çıkılmaması gerektiğini ifade eden Balcı dışarıda çalışması gerekenlerin mümkün olduğunca güneş altında korunmasız kalmamaya dikkat edilmesi gerektiğini sözlerine ekledi. 


  ETİKETLER:

  Bilecik

  ,

  Kalp

  ,

  Güneş

  ,

  ruh

  ,

  zaman

  ,

  sıcak

  ,

  beyin