Söğüt'teki seralarda meydana gelen çökme

Söğüt'teki seralarda meydana gelen çökme
Söğüt'teki seralarda meydana gelen çökme
- Ocak ayında etkili olan kar yağışı nedeniyle çöken sera üreticileri adına Söğüt ve İnhisar ilçesine bağlı köy muhtarları Vali Nayir ile görüştü

BİLECİK (AA) - Ocak ayında etkili olan kar yağışı nedeniyle çöken sera üreticileri adına Söğüt ve İnhisar ilçesine bağlı köy muhtarları Vali Ahmet Hamdi Nayir ile görüştü

Vali Nayir, Valilik Toplantı Salonu'nda heyeti kabulünde,  yapılan hasar tespit çalışmalarında 799 çiftçinin ve 3 bin 253 dekar alan ile birlikte seralarda 42 milyon 731 bin lira , ürünlerde de 13 milyon lira olmak üzere toplam 55 milyon 775 bin lira civarında bir zararın olduğunu tespit ettiklerini söyledi.

Hasar tespit raporlarının Ankara 'ya gönderildiğini, görüşmeler yapıldığını ve Başbakanlık ekonomik, sosyal ve kültürel işler başkanlığından da acil yardım ödeneği talebinde bulunduklarını anlatan Vali Nayir, şunları kaydetti:

"Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) üzerinden de ne tür bir destek verebilirinin çalışmalarına başladık. BEBKA'daki projelerimizi 23 Şubat'ta Bilecik'ten başlamak üzere tanıtım toplantıları gerçekleşecek. Uzmanlarımız yüzde 50 eş finansmanlı olarak mevcut seralarımızı bu tür afetlerden etkilenemeyecek şekilde nasıl yetiştiririz çalışması yapacak. Bugüne kadar yapabildiklerimiz bunlar çok fazla bir borç yükü, ertelenebilecek bir borç yüküne sahip olmadığını gördük, borcunuz mutlaka var ama bu tür afetlerde ertelenecek borçlar kamuya ait olan borçlar. Yapmış olduğumuz tespit ve müracaatlar dikkate alındığında 34 çiftçimiz borç erteleme ile ilgili müracaat etmiş. Halbuki bizim 800 çiftçimiz bundan etkilenmişti. Demek ki bizim ertelenebilecek borç grubuna giren çiftçi sayısı az. Bu sizin borcunuz yok demek değil. Mutlaka ertelenmeyecek durumda olan yani kamuya ait olmayan veya özel sektöre ait olan borçlar ertelemeye tabi değil.  Biz elimizden geleni yapıyoruz. Raporlarımızı gönderdik başbakanlıktan acil yardım çağrısında bulunduk. BEBKA'daki çalışmayı da başlattık, olumlu sonuçlar bekliyoruz."

Muhtarlar adına söz alan Küre Köyü Muhtarı İbrahim Göğercin, bölgelerinin afet kapsamına alınması için müracaat edeceklerini ve çiftçinin mağdur olduğunu anımsatarak, "Çiftçimiz serasını çöktüğü yerden kaldıramıyor. Antalya'da da  seralar çöktü, sel baskını oldu. Antalya'ya hemen yardım yapıldı, Bilecik'e neden yardım yapılmıyor" dedi.

Akçasu Köyü Muhtarı Erol Aydın ve Yakacık Köyü Muhtarı Hüseyin Yıldırım da Bilecik, Söğüt ve İnhisar ilçe köylerinde seraların zarar gördüğünü ve şu ana kadar devletten hiçbir yardım alamadıklarını, yardım beklediklerini söyledi.


  ETİKETLER:

  Ankara

  ,

  Antalya

  ,

  Aydın

  ,

  Bilecik

  ,

  Köy

  ,

  Küre

  ,

  ilçe

  ,

  afet

  ,

  lira

  ,

  sosyal

  ,

  kar