Tarihi köprü 54 yıl sonra tekrar su altında kaldı

Tarihi köprü 54 yıl sonra tekrar su altında kaldı
Tarihi köprü 54 yıl sonra tekrar su altında kaldı
- Bozüyük ilçesi Dodurga beldesinde, kuraklık nedeniyle 54 yıl sonra gün yüzüne çıkan tarihi köprü, kar suların erimesiyle tekrar gözlerden kayboldu - Belediye Başkanı Tuna: "Halen barajımıza dağlardan su gelmeye devam ediyor. Kar sularının gelmesi de mayısa kadar devam edecektir"

BİLECİK (AA) - BARIŞ EREN - Bozüyük ilçesi Dodurga beldesindeki barajda geçen aylarda seviyenin düşmesiyle 54 yıl sonra ortaya çıkan tarihi köprü, kar birikintilerinin erimesiyle yeniden suya gömüldü.

Dodurga Belediye Başkanı Selim Tuna, AA muhabirine yaptığı açıklamada, beldede son 60 yılın en yoğun kar yağışının geçen kış mevsiminde yaşandığını anlattı.

Çetin geçen kışın bolluk ve bereket getirdiğini belirten Tuna, beldedeki yaşlıların böyle bir dönemi en son 70-80 yıl önce gördüklerini söylediğini aktardı.

Beldede 2014 yılında etkili olan kuraklık nedeniyle Dodurga Barajı'ndaki su seviyesinin yarıya kadar düştüğünü, kar yağışlarının ardından bu kez iki katına çıktığını dile getiren Tuna, şunları söyledi:

"Geçen yıl barajımızın suyu yüzde 50 azalmıştı. En son 54 yıl önce görülebilen tarihi köprü, suyun azalmasıyla gün yüzüne çıkmıştı. Şimdi köprümüz yeniden sular altında kaldı ve barajın su seviyesi yüzde 100'e ulaştı. Halen barajımıza dağlardan su gelmeye devam ediyor. Kar sularının gelmesi de mayısa kadar devam edecektir. İlkbaharda alacağımız yağmurlarla barajın su seviyesi yüzde 100'ü geçecektir."

Tuna, barajdaki seviyenin artmasıyla bölgede su sıkıntısının ortadan kalktığını, gelecek birkaç yıl kuraklık yaşamayacaklarını ve tarihi köprüyü de uzun süre göremeyeceklerini sözlerine ekledi.


  ETİKETLER:

  Bilecik

  ,

  Belediye

  ,

  kış

  ,

  kar