Toplumsal yapıya uygun vergi sistemi

Toplumsal yapıya uygun vergi sistemi
Toplumsal yapıya uygun vergi sistemi
- Şeyh Edebali Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Başkanı Ak: "Kayıt dışı ekonomi ve istihdamla mücadelede, vergi yasaları müdahale aracı olarak önemli bir fonksiyona sahiptir"

BİLECİK (AA) - Şeyh Edebali Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Başkanı Ahmet Ak, kayıt dışı ekonomi ve istihdamla mücadelede, vergi yasalarının müdahale aracı olarak önemli bir fonksiyona sahip olduğunu söyledi.

Ak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, mevcut vergi sisteminin toplumsal yapıya, iktisadi ve ticari hayatın gerçeklerine uygun olmadığını savundu.

Mevcut vergi sisteminin temellerinin 1950'li yıllarda atıldığını, bugüne kadar vergi kanunlarında çok sayıda düzenleme ve değişiklik yapıldığını, ancak sıkça yapılan değişiklerin vergi kayıp ve kaçakçılığı önlemeye yetmediğini bildiren Ak, şunları kaydetti:

"İçinde bulunduğumuz dönemdeki dalgalanmalar nedeniyle, vergi yasalarında yapılacak revizyon çalışmalarının geciktirilmesinin vergi kayıp ve kaçağını artıracaktır. Mali güç ve adalet ilkesini zedeleyen harcama vergilerinin düşük gelirliler lehine düzenlenmesi ve özellikle ücret gelirleri üzerindeki vergi yükünün düşürülmesi gerekir. Bu durum, vergi yükünün adaletli ve dengeli dağılımına ilişkin anayasa hükmünün de bir gereğidir. Kayıt dışı ekonomi ve kayıt dışı istihdamla mücadelede vergi yasaları müdahale aracı olarak çok önemli bir fonksiyona sahiptir. Bu bakımdan ülke gerçeklerine uygun, uygulanabilir vergi yasaları hazırlanması gerekir. Bu durum, çeşitli kesimler arasındaki hoşnutsuzlukları da giderecektir."

Ak, sağlıklı vergi toplamanın diğer bir koşulunun da yasaları uygulayacak idarenin konuya hakim ve eğitimli personelden oluşması gerektiğini, mükemmel vergi yasaları hazırlansa bile, bunu uygulayacak personelin yetersiz olmasının yasaları etkisiz hale getireceğini de sözlerine ekledi.