Turizm Haftası

Turizm Haftası
Turizm Haftası
- Hafta nedeniyle Bilecik Yavuz Selim Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından etkinlik düzenlendi

BİLECİK (AA) - Turizm Haftası nedeniyle Bilecik Yavuz Selim Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından etkinlik düzenlendi.

Kültür ve Turizm İl Müdür Vekili Mehmet Kocabıçak, Şeyh Edebali Kültür Kongre Merkezi'nde Vali Ahmet Hamdi Nayir, 2. Jandarma Eğitim Tugay Komutanı Tuğgeneral Halis Zafer Koç, Belediye Başkan Vekili Nihat Can, Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Azmi Özcan, İl Jandarma Komutanı Albay Alper Sır, İl Emniyet Müdürü Ali Ekber Bektaş ve daire müdürleri ile öğrencilerin katıldığı etkinlikte, turizmin, insanların yeni yerler görme, keşfetme ve dinlenme ihtiyacından doğmuş, tarihi de insanlık kadar eski bir sektör olduğunu söyledi.

"Bacasız sanayi" olarak ülkelerin dört elle sarıldıkları sektörün, gerek bugün gerekse gelecekte en önemli gelir ve istihdam kaynaklarından olmaya devam edeceğini ifade eden Kocabıçak, şöyle konuştu:

"Teknolojik gelişmeler ile birlikte globalleşen dünya çapında, turizm sektörünün yıldızı her yerde giderek parlamaktadır. Dünya küçülmekte, sosyo­-ekonomik gelişimler gerçekleşmekte ve potansiyel turistler giderek artan tempo ve hacimlerde pazara katılmaktadırlar. 7 bin yıllık tarihiyle birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan ülkemiz, tarih, kültür ve inanç turizminin merkezi olmaya en güçlü adaydır. İlimiz tarihi ve doğal güzellikler açısından oldukça zengindir. Fakat alt yapı eksikliği nedeniyle turizmden hak ettiği payı alamamıştır. Kuruluşa ve kurtuluşa beşiklik yapmış, milletin makus talihinin yenildiği bu toprakların turizmden hak ettiği payı alabilmesi için 2005 yılında başlattığımız tarihi mirasımızın korunmasına yönelik çalışmalar aralıksız olarak devam etmektedir."

Okul Müdürü Adem Avcu da yetiştirilen gençlere milli ve manevi değerlerin yanında kültürel değerlerle birlikte turiste karşı geleneksel Türk misafirperverliğini de öğretme gayreti içerisinde olduklarını söyledi.

Konuşmalarından ardından şiirlerin okunması, Bilecik yöresi kıyafetleri defilesi, Hayme Ana Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi halk oyunları ekibinin ve Anadolu Turizm Otelcilik Lisesi öğrencilerinin flambe gösterisinin ardından, kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesiyle etkinlik sona erdi.

Vali Nayir ve beraberindekiler, Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü, El Sanatları Eğitim Merkezi Müdürlüğü ile Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü işbirliğinde açılan sergiyi gezdi.