"Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı"

"Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı"
"Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı"
- Sağlık Bakanlığınca yürütülen program kapsamında, Bilecik Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından ortaokul öğrencilerine bisiklet dağıtımı yapıldı

BİLECİK (AA) - Sağlık Bakanlığınca yürütülen " Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat  Programı" kapsamında, Bilecik Halk Sağlığı Müdürlüğü, ortaokul öğrencilerine 250 bisiklet dağıttı.

Bilecik Valisi Ahmet Hamdi Nayir, Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen bisiklet dağıtım töreninde, emanet edilen çocukların eğitim öğretim çalışmaları sırasında hem ruh sağlıklarını hem de beden sağlıklarını önemsediklerini söyledi.

Ruh ve beden sağlığına ait yapılması gereken eğitim öğretim ve zararlı olan hususlarla ilgili olarak mücadele, bilgilendirme çalışmalarının görev alanları içerisinde olduğunu vurgulayan Nayir, şöyle konuştu:

"Çağımızda yeni teknolojilerin getirdiği hareket ortamımızı daraltan daha az yürüyüp, daha çok oturmaya teşvik eden durumlardan dolayı obezite fazla kiloluluk maalesef toplumumuzda her geçen gün yaygınlaşarak devam etmektedir. Bu da bir mücadeleyi gerektirmekte. Nasıl sigara ve alkolle mücadele gerekiyorsa hareketliliğin azlığını ortaya çıkardığı, beden sağlığımızı etkileyecek ve dolayısıyla ruh sağlığımıza da zararlı etkileri olacak olan aktivede eksikliğiyle de mücadele edilmesi gerekir. Bu konuda da kurumlara önemli görevler düşüyor. Bunların iki ana kurumu sağlık ve milli eğitim teşkilatımız olarak görülüyor. Bu iki teşkilatımızın güzel bir işbirliğiyle ilimizde de 250 tane bisikletimizi okullarımıza vererek, orada almış oldukları eğitimle boş zamanlarında sağlıklarına yönelik olarak aktivede eksikliklerini giderecek yeni bir fırsat ve yeni bir alan oluşturulmaya çalışılıyor. Temennimiz, bisikletlerimizin fazlasıyla kullanılması. Çocuklarımız, kendi çevrelerinde ve ailelerinde daha fazla hareketli olmanın dinamosu ve lokomotifi olsunlar. Hedefimiz, çocuklarımızın, topluma yön vermesi ve göstermesidir."

Çocuklara, bisikletleri, bisiklet yollarında ve trafikten arındırılmış yerlerde kullanmaları tavsiyesinde bulunan Vali Nayir, bisiklet sürerken kurallara uymalarını, uymayanları uyarmalarını ve kasksız bisiklet kullanmamalarını istedi.

Bilecik Halk Sağlığı Müdürü Ömer Balcı da obezitenin gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin en önemli sağlık sorunları arasında yer aldığını ifade ederek, ortaokullarda seçmeli spor ve fiziki etkinlik dersini açan ve "bisiklet modülü" dersini uygulayan okullara bisiklet dağıttıklarını bildirdi.

Konuşmaların ardından verilmesi planlanan 250 adet bisikletten 65 adeti öğrencilere dağıtıldı. Diğer bisikletlerin ise öğrencilere okullarında teslim edileceği öğrenildi.