"Türkiye'de ahşap kullanımı ve anıt ağaçlar" konferansı

"Türkiye'de ahşap kullanımı ve anıt ağaçlar" konferansı
"Türkiye'de ahşap kullanımı ve anıt ağaçlar" konferansı
- İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Akkemik: "Bazı ağaçlar boyutları, bazıları tarih ve bazıları da sadece kültürel anlamda önemlidir"

BİLECİK (AA) - İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi-Orman Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ünal Akkemik, "Bazı ağaçlar boyutları, bazıları tarih ve bazıları da sadece kültürel anlamda önemlidir" dedi.

Akkemik, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi Salonu'nda düzenlenen " Türkiye 'de ahşap kullanımı ve anıt ağaçlar" konferansta, anıt ağaç kavramının son yıllarda popüler olmaya başlayan bir kavram haline geldiğini anlattı.

Anıt ağaçlarının, halk kültüründe ve tarihinde yeri bulunan, geçmiş ile gelecek arasında bağ kurabilen doğal uzun ömürlü ağaçlar olduğunu anlatan Akkemik, şöyle konuştu:

"Bazı ağaçlar boyutları, bazıları tarih ve bazıları da sadece kültürel anlamda önemlidir. Türkiye'de boyutsal anıt ağaçlar oldukça fazla sayıda var ama bunların çoğu tescil edilmiş durumda değiller. Tarihsel anıt ağaçlar vardır ki, bunlar daha çok tarihi yapılarda görülüyor. Osmanlı mimarisinde özellikle camilerde, medreselerde ve hanların hemen kenarında yakınlarında ağaçlar kullanılmıştır. Bazı ağaçlar vardır ki bunlar folklorik açıdan halk kültüründe önemi vardır. Şiirlere, şarkılara ve hikayelere konu olmuştur. En azından ağaçları koruma ve ağaç sevgisini aşılama anlamında oldukça önemlidir. Ağaçlar kökleriyle toprağa bağlı olduğu için bulunduğu yeri değiştirme şansları yok. Ağaç yaşadığı noktada eğer bin yaşına ulaşmışsa, bin yıl o noktada kalıyor ve bin yıl boyunca hangi şartlara maruz kalmışsa, bütün o şartlara direnmiş, direnirken yapısına yansıttığı bazı şeyler oluyor. İşte biz onları bulmaya çalışıyoruz. Ağaç bize o bilgileri sunuyor."

Konferansa, Şeyh Edebali Üniversitesi Rektör Yardımcısı Harun Tunçel, Sürekli Eğitim Merkezi Müdürü Refik Arıkan, akademik personel ve öğrenciler ile vatandaşlar katıldı.