"Ulusal Perspektiflerin Ötesinde Harb-ı Umumi" paneli

"Ulusal Perspektiflerin Ötesinde Harb-ı Umumi" paneli
"Ulusal Perspektiflerin Ötesinde Harb-ı Umumi" paneli
- Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Özcan: "Yaşanan insanlık tecrübelerinden bilimsel ders alabilirsek, insanlığın yaşadığı acıları gelecekte tekrar yaşamamak için bizim en çok istifade edeceğimiz alan bir bilim olarak tarihtir"

BİLECİK (AA) - Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Azmi Özcan, "Yaşanan insanlık tecrübelerinden bilimsel ders alabilirsek, insanlığın yaşadığı acıları gelecekte tekrar yaşamamak için bizim en çok istifade edeceğimiz alan bir bilim olarak tarihtir" dedi.

Özcan, Şeyh Edebali Üniversitesi Konferans Salonu'nda, "Ulusal Perspektiflerin Ötesinde Harb-ı Umumi" panelde, bütün kaygıların doğruyu bulabilmek ve anlayabilmek olduğunu söyledi.

Tarihin geçmiş için değil, gelecek için gerekli olduğunu anlatan Özcan, "Yaşanan insanlık tecrübelerinden bilimsel ders alabilirsek, insanlığın yaşadığı acıları gelecekte tekrar yaşamamak için bizim en çok istifade edeceğimiz alan bir bilim olarak tarihtir. Bunu unutmayalım ki, bütün savaşların kaynağı da tarihtir. Eğer tarih olmasa insanlar, ülkeler, toplumlar birbirleriyle savaşmazlar. Çünkü bizi savaşa zorlayan şey, geçmişte kalan hatıralarımız ve hesaplarımızdır. O yüzden gelecek dünyanın gençler, mutlaka ve mutlaka tarihe gerektiği değeri ve ilgiyi göstermeli. İnsanlığın yarınlarında bu kolektif acıları yaşamayalım" dedi.

Panelde, Dublin Trinity College öğretim üyesi Prof. Dr. John Horne, Sakarya Üniversitesi'nden Prof. Dr. Haluk Selvi, Alman Orient Enstitüsü'nden Prof. Dr. Raul Motika ve Thyssen Vakfı'ndan Dr. Thomas Suermann, Birinci Dünya savaşanda yaşanan olayları anlattı.

Panel sonunda Vali Ahmet Hamdi Nayir, Vali Yardımcısı Mustafa Güney, 9. Jandarma Eğitim Alay Komutanı Albay Mehmet Yiğit ve Rektör Özcan, panelistlere üniversitenin ambleminin bulunduğu tabak hediye etti.