Yabancıları bilgilendirme toplantısı

Yabancıları bilgilendirme toplantısı
Yabancıları bilgilendirme toplantısı
BİLECİK (AA) - Bilecik İl Göç İdaresi Müdürlüğü tarafından, kentte yaşayan yabancıları bilgilendirmek amacıyla toplantı düzenlendi.Bilim Sanat...

BİLECİK (AA) - Bilecik İl Göç İdaresi Müdürlüğü tarafından, kentte yaşayan yabancıları bilgilendirmek amacıyla toplantı düzenlendi.

Bilim Sanat Merkezi'nde, Bilecik'te yaşayan yabancıların, Türkiye'nin yeni göç sistemi ile ikamet izinleri, Türk hukuk, sağlık, sosyal güvenlik, eğitim ve mülkiyet edinme sistemi ile uyum konusunda yaşadıkları sorunların tespiti amacıyla İl  Göç Müdürlüğü ve kamu kurumlarındaki uzmanlar tarafından bilgi verildi.

İl Göç İdaresi Müdürü Hüseyin San, yaklaşık 250 yabancının katıldığı toplantıda, "Türkiye, uzun yıllar başka ülkelere göç veren kaynak ülke konumundayken uluslararası nüfus hareketleri bakımından aynı zamanda geçiş ve hedef ülkesi haline geldi. Tarih boyunca millet olarak dili, dini, rengi ne olursa olsun, hiçbir ayrım gözetmeksizin her zaman mazlumların yanında olduk ve olmaya da  devam edeceğiz. Bizler, yaratılanı yaratandan ötürü sevmeyi öğütleyen Yunus Emre'nin "Ne olursan ol yine gel" diyerek tüm insanlığı güneş gibi saran Mevlana'nın, "İnsanı yaşat ki devlet yaşasın" diyen Şeyh Edebali'nin izinden yürümeye devam edeceğiz" dedi.

Program, uzmanların bilgilendirmesi ve İHH tarafından aşure ikramıyla sona erdi.