Yıpranma payı ve ek ödemelerin emekliliğe yansıtılması

Yıpranma payı ve ek ödemelerin emekliliğe yansıtılması
Yıpranma payı ve ek ödemelerin emekliliğe yansıtılması
- Sağlık-Sen Bilecik Şubesi Başkanı Pir: "2015 yılı, yıpranma payının hayata geçtiği, ek ödemelerin emekliliğe yansıtılmasının mücadele yılı olacak"

BİLECİK (AA) - Sağlık-Sen Bilecik Şubesi Başkanı Orhan Pir, 2015 yılının, yıpranma payının hayata geçtiği ve ek ödemelerin emekliliğe yansıtılmasının mücadele yılı olacağını bildirdi.

Pir, İl Sağlık Müdürlüğü önünde yaptığı basın açıklamasında, sendikanın sağlık çalışanlarına yıpranma payı verilmesi, ek ödemelerin emekliliğe yansıtılması, lisans tamamlama ve kreş konusunda kararlı bir duruş ortaya koyduğunu ve mücadelesini sürdürdüğünü söyledi.  

Ek ödemelerin emekliliğe yansıtılmamasının sağlık çalışanlarının en önemli sorunlarından birisi olduğunu ifade eden Pir, şunları kaydetti:

"Ülkemiz sağlık çalışanları, sundukları hizmete göre gelişmiş ülkelerle kıyaslandığında ücret bakımından çok gerilerde kalmaktadır. Bu mağduriyet ek ödeme ve döner sermaye ile eşitlenmeye çalışılmakta, ancak ek ödemelerin emekliliğe yansıtılmaması başka bir mağduriyeti beraberinde getirmektedir. Sağlık çalışanları geleceğe endişe ile bakmaktadır. Emekli maaşları ek ödemesiz maaşa göre belirlenmekte, emekli maaşlarında büyük bir mağduriyet yaşanmaktadır. Bu sebeple 2015 yılı bizim için ek ödemelerin emekliliğe yansıtılmasının ve yıpranma payının hayata geçmesinin mücadele yılı olacaktır. Sağlık-Sen'in, imkansız gibi görünen konulardaki talepleri kazanıma dönüştürmesi, geçmişte olduğu gibi günümüzde de birilerini panikletmiş, eski alışkanlıkları olan emek hırsızlığı ve fırsatçılığa yönelmelerini sağlamıştır."