Yüzyıllardır süren hıdırellez geleneği

Yüzyıllardır süren hıdırellez geleneği
Yüzyıllardır süren hıdırellez geleneği
- Bilecik merkeze bağlı Çukurören köylüleri her yıl Hıdırellez sabahı Hasmakam mevkisindeki kaynak suyunun başında toplanarak, abdest alıp, şükür namazı kılıyor - Köy Muhtarı Sevinen: "Buraya genellikle şifa arayan hastalar gelir. Bazı hastalıklarına şifa olacağına inanırlar. Suyun çıktığı yerden çamur alırlar, sağlıklı olmak için vücutlarına sürerler. Yüzyıllardır bu gelenek köyümüzde devam ediyor"

BİLECİK (AA) - MUHSİN ARSLAN - Bilecik merkeze bağlı Çukurören köylüleri her yıl hıdırellez sabahı, Hasmakam mevkisindeki kaynak suyun başında toplanıp, şükür namazı kılıyor.

Çukurören köyünde vatandaşlar hıdırellez sabahın erken saatlerinde Hasmakam mevkisinde bir araya geliyor. Burada "şifalı" olduğuna inanılan kaynak suyundan abdest alan, namaz kılan köylüler, suyla yoğurt da mayalıyor. 

Köy Muhtarı Ahmet Sevinen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kaynak suyunun bulunduğu bölgeye, her yıl hıdırellez sabahı köylülerin ve köy dışından insanların su almaya geldiğini söyledi.

Köy kurulmadan önce Hasmakam mevkisinde bir kadının doğum yaptığını ve çocuğunu yıkayacak su bulamadığı sırada yoldan geçen bir ermişin asasını yere vurması sonucu su çıktığını büyüklerinin anlattığını belirten Sevinen, şöyle konuştu:

"O günden sonra hıdırellez sabahı buraya gelir abdest alırlar, namaz kılarlar. Ondan sonra su alırlar. Buraya genellikle şifa arayan hastalar gelir. Suyla yıkanırlar ve aldıkları çamurları vücutlarına sürerler. Bazı hastalıklara şifa olacağına inanırlar. Ayrıca aldığımız suyu, kaynattığımız sütün içine mayasız koyarız. Bunu bir gün sonra açarız, yoğurt olur ve bu yoğurdun mayasıyla da bir yıl sonraki hıdırelleze kadar aynı mayayla devam ederiz. Yüzyıllardır bu gelenek köyümüzde devam ediyor."

Sevinen, geçmiş yıllarda bölgede sancak kurulduğunu, ilahi ve türküler söylediklerini ve şifa niyetine insanları suya attıklarını sözlerine ekledi.


  ETİKETLER:

  Bilecik

  ,

  Köy

  ,

  Namaz

  ,

  kaynak