Bingöl'de tıbbi atık sterilizasyon tesisinin temeli atıldı

Bingöl'de tıbbi atık sterilizasyon tesisinin temeli atıldı
Bingöl'de tıbbi atık sterilizasyon tesisinin temeli atıldı
- Bingöl Belediyesi tarafından yap-işlet-devret modeliyle ihalesi yapılan tıbbi atık sterilizasyon tesisinin temeli atıldı.

BİNGÖL (AA) - Bingöl Belediyesi tarafından yap-işlet-devret modeliyle ihalesi yapılan tıbbi atık sterilizasyon tesisinin temeli atıldı.

Temel atma töreninden sonra gazetecilere açıklama yapan Bingöl Belediye Başkanı Barakazi, Bingöl'de toplanan tıbbi atıkların bugüne kadar Erzurum'a götürülerek orada sterilize edildiğini, tesisin faaliyete geçmesiyle tıbbi atıkların Bingöl'de sterilize edileceğini söyledi.

Tıbbi attıkların sterilize edilmediği takdirde çevreye ciddi zararları olduğunu vurgulayan Barakazi, şöyle konuştu:

"Tıbbi atıkların Erzurum'a götürülmesi yerine böyle bir tesisin şehrimize kazandırılması için girişimlerde bulunduk ve tesisin ihalesini yaparak, temel atma törenini gerçekleştirdik. Tesisin faaliyete geçmesiyle Bingöl sınırları içersinde bulunan her yerden tıbbi atık alınacak. Bunlar toplandıktan sonra sterilize edilip, bertaraf edilerek çöp alanına zararsız bir şekilde dökülecek. Bingöl'de tıbbi atık üretimi biraz düşük seviyede. Umarız bundan sonra tıbbi atık üreticileri daha duyarlı davranırlar. Bu işin bilincinde olmayan tıbbi atık üreticileri var. Özellikle hastanelerimiz döner sermayeden daha az para ödemek amacıyla tıbbi atığı evsel atıkla karıştırarak çöp sahasına gönderiyorlar ve bu son derece sakıncalı ve tehlikeli bir durumdur."  

Yüklenici firma genel koordinatörü İsmail Metin ise, Bingöl'ün gösterdiği duyarlılığın başka illerde görülmediğini belirti.

Tesisin yapımı ve kapasitesi hakkında bilgi veren Metin, "Tesisimiz yaklaşık 200 metrekare bir zemin üzerine inşa edilecek. Saatte 750 kilogram tıbbi atık sterilize edilip, bertaraf edilecek. Türkiye 'deki tıbbi atık sterilize tesisleri içerisinde yaklaşık ilk 5 sırayı alabilecek bir tesis inşa ediyoruz. Tesisimiz yaklaşık bir ay içerisinde faaliyete geçecek. Tıbbi atığı toplamak için aracımızda hazır" dedi.

Temel atma törenine, ilçe belediye başkanları, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Rasim Buluş, yüklenici firma yetkilileri ile belediye personeli katıldı.