Güneydoğu'da nevruz kutlamaları

Güneydoğu'da nevruz kutlamaları
Güneydoğu'da nevruz kutlamaları
- Şırnak, Bingöl, Batman, Mardin ve Siirt'teki nevruz etkinliklerine katılan vatandaşlar halay çekerek eğlendi

DİYARBAKIR (AA) - Şırnak, Bingöl, Batman, Mardin ve Siirt'teki nevruz etkinliklerine katılan vatandaşlar müzik eşliğinde halay çekti.

- Şırnak 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) tarafından Bahçelievler Mahallesi'nde gerçekleştirilen etkinliğe Şırnak'ın bazı ilçelerinden de vatandaşlar katıldı.

Etkinliğe yöresel kıyafetleriyle gelen vatandaşlar, nevruz ateşinin yakılmasının ardından sahne alan çeşitli grupların seslendirdiği şarkılar eşliğinde halay çekerek eğlendi.

HDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan etkinlikte yaptığı konuşmada, nevruz ateşini barış, kardeşlik ve eşitlik için yaktıklarını söyledi.

HDP Şırnak Milletvekili Selma Irmak'ın konuşmasının ardından etkinlik sona erdi.

- Bingöl

HDP ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) tarafından Yeni Mahalle girişinde düzenlenen nevruz etkinliğinde ateş yakılıp halaylar çekildi.

Etkinliğe HDP Bingöl Eş Başkanı Başak Aydoğdu, DBP Bingöl Eş Başkanı Mervan Temiz de katıldı.

- Batman 

HDP tarafından nevruz alanında düzenlenen etkinlikte konuşan DBP Eş Genel Başkanı Emine Ayna, vatandaşların nevruzunu kutladı.

Ayna, daha sonra HDP Batman Milletvekili Ayla Akat Ata ve Batman Belediye Başkanı Sabri Özdemir ile nevruz ateşini yaktı.

Etkinlik, vatandaşların seslendirilen Kürtçe ve Türkçe şarkılar eşliğinde halay çekmesiyle sona erdi.

- Mardin

Nusaybin ilçesindeki nevruz alanında gerçekleştirilen etkinliğe katılan Mardin Belediye Başkanı Ahmet Türk bir konuşma yaptı.

Yakılan nevruz ateşinden sonra yerel sanatçılar konser verdi.

Etkinliğe, Nusaybin Belediye Başkanı Sara Kaya da katıldı.

Derik ilçesinde de Bahçelievler Mahallesindeki nevruz alanında etkinlik düzenlendi.

Nevruz ateşinin yakılması ile başlayan kutlamalarda konuşan DBP Eş Genel Başkan Yardımcısı Fikriye Aytin, vatandaşların nevruzunu kutladı.

Daha sonra vatandaşlar nevruz ateşinin etrafında halay çekerek eğlendi.

- Siirt

Kurtalan ilçesinde kömür sahasında DBP tarafından düzenlenen etkinlikte HDP Mardin Milletvekili Gülseren Yıldırım nevruz ateşini yaktı.

Milletvekili Yıldırım'ın bir konuşma yaptığı etkinlikte vatandaşlar müzik eşliğinde halay çekti.

Etkinliğe HDP Siirt İl Başkanı Abdullah Çetin ve bazı sivil toplum kuruluşları da katıldı.

Eruh ilçesinde Sarıgül Mahallesindeki nevruz alanında HDP ve DBP tarafından düzenlenen etkinlik Belediye Başkanı Tuncer Bakırhan tarafından nevruz ateşinin yakılmasıyla başladı.

Bakırhan, yaptığı konuşmada, nevruzun başta Eruh olmak üzere tüm Ortadoğu ve dünya halklarına barış ve özgürlük getirmesini temenni ettiğini söyledi.

Bakırhan, "Bu nevruz geçmiş nevruzlardan farklıdır. Kürtler artık özgürce nevruz bayramını ve diğer etkinliklerini kutlayacak bir noktaya geldi" diye konuştu.

Bakırhan daha sonra vatandaşlarla halay çekti.

Pervari ilçesinde Cumhuriyet Caddesi Çınaraltı alanında toplanan vatandaşlar nevruzu davul zurna eşliğinde halay çekerek kutladı.

DBP Siirt İl Başkanı Reşit Teymur'un bir konuşma yaptığı etkinlik, nevruz ateşinin yakılmasının ardından sona erdi.