Kalkınma Bakanı Yılmaz Bingöl'de:

Kalkınma Bakanı Yılmaz Bingöl'de:
Kalkınma Bakanı Yılmaz Bingöl'de:
-"Bu ramazanda biz rahatız, huzur içerisinde bir iftar yaptık. Maalesef, İslam dünyasında bu huzuru bulamayan birçok ülke var. Hemen yanımızda Suriye, Irak, Mısır, Libya, Afganistan, Somali, Filistin gibi birçok İslam ülkesi, maalesef arzu etmediğimiz bir durumdadır" -"İyilikler gerçekten hepimizin hayatında çoğalmalı. Kendimizi merkeze alan, nefsimizi, egomuzu merkeze alan bir anlayışı elimizin tersiyle itip, fedakarlığı, başkalarını ön plana çıkaran bir hayatı ramazanda her zamankinden daha fazla öne çıkarmamız gerekiyor"

BİNGÖL (AA) - Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, ramazanda huzur içinde iftar yaptıklarını, ama maalesef, İslam dünyasında bu huzuru bulamayan birçok ülke olduğunu belirterek, "Hemen yanımızda Suriye, Irak, Mısır, Libya, Afganistan, Somali, Filistin gibi birçok İslam ülkesi, maalesef arzu etmediğimiz bir durumdadır" dedi.

Türkiye Diyanet Vakfı ve Bingöl İl Müftülüğü'nce Saray Park'ta düzenlenen "İyilik Sofrası" iftar programına katılan Yılmaz, İslam dünyasında yaşanan olumsuzluklara dikkati çekti.

Yılmaz, ramazanın sadece yiyeceği ve içeceği paylaşmak olmadığının altını çizerek, bu ayda gönüllerin paylaşılması gerektiğini söyledi.

Diyanet İşleri Başkanlığının bu sene ramazan ayında iyilik temasını işlediğini anımsatan Yılmaz, şöyle konuştu:

"İyilikler gerçekten hepimizin hayatında çoğalmalı. Kendimizi merkeze alan, nefsimizi, egomuzu merkeze alan bir anlayışı elimizin tersiyle itip, fedakarlığı, başkalarını ön plana çıkaran bir hayatı ramazanda her zamankinden daha fazla öne çıkarmamız gerekiyor. Ramazan bize birçok manevi güzellikler bereketler getirdiği gibi iyilik yapmanın anlamını ve önemini de ortaya koyuyor. Ramazan, nefsimizi kırıp, başkalarını ön plana çıkaran, dayanışmayı ve kardeşliği ön plana çıkaran, ihtiyaç sahiplerini dikkate almayı ön plana çıkaran, iyiliklerin en fazla yakıştığı an olarak karşımıza çıkıyor."

Yılmaz, konuşmasında din görevlilerine de seslenerek, ramazan vesilesiyle çocuklara manevi değerlerin anlatılmasının önemine işaret etti.

Manevi değerlerin yeni nesillere daha iyi anlatılması gerektiğini vurgulayan Yılmaz, şöyle devam etti:

"Belli bir yaşın üstüne olan herkes, geçmiş toplumun getirdiği maneviyat ile yetiştiler. Onların belki fazla bir şeye ihtiyaçları yok. Özellikle çocuklarımıza ve gençlerimize ramazanı da vesile kılıp değerlerimizi, maneviyatımızı iyi anlatmamız lazım. Bunu yapmadığımız sürece, hiçbir şeyin tam olarak bir anlamı yok. Biz her zaman şunun altını çiziyoruz: Her şeyin merkezinde insan var. İnsan varsa her şey değerli ve kıymetlidir. Binalar, yollar, fiziki bir takım işler, insan varsa kıymetlidir. İşte o iyi insanları yetiştirme misyonunu bugün her zamankinden daha fazla gündeme getirmemiz lazım."

Kalkınma Bakanı Yılmaz, Türkiye'de ramazanın huzur içinde yaşandığını belirterek, şunları kaydetti:

"Bu ramazanda biz rahatız, huzur içerisinde bir iftar yaptık. Maalesef, İslam dünyasında bu huzuru bulamayan birçok ülke var. Hemen yanımızda Suriye, Irak, Mısır, Libya, Afganistan, Somali, Filistin gibi birçok İslam ülkesi, maalesef arzu etmediğimiz bir durumdadır. Çeşitli sıkıntılar altında, baskılar altında, çatışmalar içerisinde bu ramazanı idrak ediyorlar. Ben her şeyin öncesinde onların huzuruna, emniyetine, rahatına bu ramazanın vesile olmasını diliyorum. Bu ramazan ikliminde, onları daha fazla düşünmeyi, onlarla daha fazla ilgilenmeyi hep birlikte temenni ediyorum. Hepimiz bu ramazanda bu kardeşlerimiz için de dua edelim. Sadece dua etmekle de yetinmeyelim, ne yapabileceğimizi hep birlikte düşünelim."

İftar programına, Vali Yavuz Selim Köşger, AK Parti Bingöl milletvekilleri Şebnem Koçakelçi ve Enver Fehmioğlu, Belediye Başkanı Yücel Barakazi, İl Müftüsü Mecit Can, diğer yetkililer ve vatandaşlar katıldı.